Utangaçlık nasıl yenilir ve giderilir, 5 kesin çözüm yolu!

Utangaçlık Nasıl Yenilir ve Giderilir, 5 Kesin Çözüm Yolu!

Utangaçlık ve çekingenlik gibi kavramlardan mustarip olan ve hayatını bu duyguların ağır etkisinde geçirmek istemeyen sevgili okur, hoş geldin.

Sana bu yazıda, utangaçlık nasıl yenilir ve giderilir, çekingenlik nasıl tedavi edilir ve korku nasıl alt edilir gibi soruların cevabını 5 uzun ve detaylı maddeyle izah etmeye çalışacağım. Lütfen aktaracağım 5 maddeyi de iyice sindirmeye ve içselleştirmeye çalış, sonrasında da pratiklerle utangaçlık hastalığından kurtul.

Eğer, aktaracağım 5 maddeyi hayatına tatbik edebilirsen utangaçlık nasıl yenilir ve giderilir, gibi sorulardan kesin olarak kurtulup rahat bir nefes almaya başlayacaksın.

Utangaçlık Nasıl Yenilir ve Giderilir 1, Hayal Fabrikası

  1. Hayal, gerçek kadar etkili olabilir.

Bu çözüm yolu, “hayali bir çözüm yolu” ve seni temin ederim ki en gerçekçi çözüm yollarından daha etkili bir niteliğe sahip, yeter ki yerli yerinde ve uygun bir şekilde uygulanabilsin. Şöyle ki:

“İnsan beyninin garip özelliklerinden biri de gerçekle hayali birbirinden ayırt edemiyor olmasıdır.” Bundandır ki sana ekşi ve sarı bir limonu yaladığını düşün, dersem, gerçekten limon yemiş gibi olursun.

Yine aynı sebeple, bir kabustan uyanan insan, gördüğü rüyanın gerçek olduğunu zanneder. Ta ki birkaç saniye geçene ve prefrontal korteks denilen düşünen beyin, bunun bir rüya olduğunu ayırt edene kadar…

Şimdi, beynimizin gerçekle hayali ayırt edemiyor olmasını “utangaçlık nasıl yenilir ve giderilir” sorusu bağlamında bir avantaja çevirelim:

Sarı ve ekşi bir limonu yalamaya başladığını hayal ettiğinde ağzının sulanması gibi, utangaç olduğun alanlara girmeye başla, dediğimde de tedirgin oluyor musun? Tabi ki!

Şimdi seni tedirgin eden ve sana utangaçlık yaşatan birkaç durumu hayal et. Eğer o durumu çok canlı bir şekilde hayal edebilirsen, gerçekten o durumu yaşıyormuş gibi tedirgin olmaya başlarsın. Hatta kalbinin küt küt atmaya başladığını, yüzünün kızardığını ve avuçlarının terlediğini fark edersin.

İşte bu belirtiler, beyninin hayalle gerçeği birbirinden ayırt edememesi dolayısıyla yaşanır.

Bu noktada senin yapacağın şey ise, kendini utangaç hissettiğin durumları ve yaşantıları hayal ederek hayalinde daha gözüpek ve daha cesur adımlar atmaktır. Bunu gün içerisinde birkaç kez yaparsan, belli bir süre sonra (ortalama 3 hafta içinde) bilinçaltın bu duruma alışacak ve bu durumu normalmiş gibi algılayacak.

Sonrasında kendini gerçekten bu tür bir ortama maruz bıraktığında utangaçlığının hemen hemen hiç kalmadığını hayretler içerisinde seyretmenin keyfini yaşayacaksın.

Bu yöntem utangaçlık nasıl yenilir ve giderilir, diyen birçok kişiye ciddi anlamda katkı sunmuştur. Tek şart, sabırlı ve azimli olmaktır.

 

Utangaçlık Nasıl Yenilir ve Giderilir 2, Kademeli Yaklaş

  1. Kademeli yaklaşma, daima iş görür.

Birçok utangaç ve çekingen kişi, zaman içerisinde utangaçlığının geçtiğini veya en azından azaldığını görür ve bunu olgunlaşmasına bağlar. Oysaki bu durum, kademeli yaklaşma veya daldırma denilen yöntemle gerçekleşir. Nasıl mı, şöyle:

Kademeli yaklaşmada, utangaçlık nasıl yenilir ve giderilir diyen kişinin utangaçlık yaşadığı durum tespit edilir ve bu durumun üzerine yavaş yavaş gidilir.

Örneğin utangaçlık yaşanan durum, bir erkeğin bir kızla konuşması olsun. Böyle bir durumda erkek, ilkin kızın yanına yaklaşır ve haliyle yine utanır. Fakat bunu defalarca yapınca beyni buna alışır ve artık kıza yaklaştığında utangaçlığı kalmaz.

Ardından aynı kişi, gidip kıza sadece kısa bir soru sorar ve yine utanır. Bunu da birkaç kez yapınca çekingenliği ortadan kalkar. Bu şekilde küçük adımlar atılarak asıl hedefe ulaşılır.

İşin güzel tarafı şudur, insan beyni her şeye alışır ve kademeli yaklaşma yöntemi de küçük adımlarla beyni yeni duruma alıştırma üzerine kurulu bir yöntemdir.

Peki, sen “daldırma yöntemi”ni nasıl kullanabilirsin? Benim önerim sudur:

İlk olarak kendini utangaç bulduğun durumlardan birini tespit et, sonra atacağın adımları küçük adımlara böl ve bunları bir kağıda yaz. Ardından en küçük adımdan en büyük adıma doğru hareket et. Bu sayede utangaçlık nasıl yenilir ve giderilir sorusunun harika bir cevabını bulmuş olacaksın.

 

Utangaçlık Nasıl Yenilir ve Giderilir 3, Sloganla Yaşa

  1. Sloganların gücü insanı motive eder.

Sloganların gücü, insanı inanılmaz derecede motive eder ve bir hedef kilitler. Bu sayede utangaçlık ve çekingenlik duygusu da minimuma iner.

Örneğin askerlere tatbikat yaptırılırken bazı komutanlar şunu söyler: “Tatbikatta akmayan ter, savaşta kan olarak akar.”

Bu söylem, askerlerin bilinçaltına öylesine işler ki askerler, bu sloganı hayat prensibi haline getirirler. Bu slogan, askerlerin kendi bedenlerine ve sevdikleri insanların hayatlarına odaklanmalarına vesile olur ve onları inanılmaz motive eder. Çünkü hiçbir asker, kendi yakınlarını bir daha görememe olasılığına tahammül edemez.

Bir kişisel gelişim kitabının temel cümlesi şuydu: “Bu hayatta ya tozu dumana katarsın veya tozu dumanı yutarsın!”

Bu cümle, insanın ciddi manada motive olmasına ve tozu dumanı yutma konusunda tiksinti duymasına kapı aralar. Çünkü bu sloganda ciddi bir acı ve muhteşem bir zevk karşı karşıya gelir.

Şimdi, yapacağın şey kendine bir slogan bulmak ve bu sloganın seni motive etmesine izin vermek olacaktır.

 

Utangaçlık Nasıl Yenilir ve Giderilir 4, İçsesin Frekansı

  1. İçsesin ibresine ayar vermelisin.

Utangaçlığın ve çekingenliğin temel faktörlerinden birinin de yanlış düşünceler olduğunu söylemeliyiz. Peki, nedir bu yanlış düşünceler?

Sende utangaçlık yaşatan herhangi bir durumda içinden şu düşüncelerin geçtiğine şahitlik etmişsindir:

“Bu konuda yetersiz olduğunu biliyorsun, bırak başkası yapsın sen yapamazsın, yanlış yaparsan rezil olursun, herkes sana güler kendini kötü hissedersin…”

Bu düşüncelerin hepsi, insanı engelleyen ve utangaçlığa sevk eden olumsuz telkinlerdir. İşin garip tarafı ise, bu düşüncelerin sürekli olarak içimizde olmasıdır, zaten bu nedenle bunlara “içses” diyoruz.

Peki, içsesin ibresi negatiften pozitife döner mi? Tabi ki döner. Nasıl mı?

İşe kendini denetleyerek başlamalısın ve kendini negatif düşünce içinde bulduğun her durumda “hayır, iptal!” diyerek pozitif düşünceye yönelmelisin.

İnsanın düşünceden ibaret olduğunu hatırlarsak içsesin frekansının pozitife çevrilmesinin ne kadar önemli olduğunu rahatlıkla anlarız.

Öyleyse utangaçlık nasıl yenilir ve giderilir diyen herkes gibi sen de içsesine dikkat etmeli, her seferinde olumsuz düşüncelerini iptal edip kendini olumlu düşüncelerle beslemelisin.

Bu yöntemin tam anlamıyla işe yaraması ve utangaçlığının ciddi anlamda azalması için en az bir ay boyunca bu yöntem üzerinde çalışman gerekecek.

 

Utangaçlık Nasıl Yenilir ve Giderilir 5, Kişisel Gelişim Okumak

  1. Bilinçten bilinçaltına kalıcı yolculuk.

Yukarıdaki maddelerden birinde, insan beyni bazı durumlara zamanla alışır, demiştik; çünkü beyin bir durumu demeyimledikçe o duruma alışır. Biz buna tecrübe de diyebiliriz.

Örneğin, ilk araba kullanan biri debriyaj-gaz-fren üçlüsünü ayarlamakta zorlanır; ama bunu defalarca yaparak bu duruma zamanla alışır. Ve bir noktadan sonra, hiç düşünmeden bu hareketleri yapar.

Aslında sendeki utangaçlık da böyle başladı: Ailen ve yakın çevren, her seferinde sana yapamazsın, dedi dalga geçti, rezil olduğunu söyledi ve seni engelledi. İşte bu yaşantılar, beynine utangaçlık tohumu ekti ve senin şu anda bu yazıyı okumana yol açtı.

Peki, süreci tersine çevirmek mümkün mü? Tabi ki mümkün. Yapmamız gereken şey, beynin programını tersine çevirip kendimizi utangaçlık nasıl yenilir ve giderilir, sorularından kurtarmaktır.

Burada temel prensip “tekrar”dır, çünkü tekrar beynin çalışma şeklidir. Bir duvar ustasının hep aynı şeyi yaptığını (tuğlaları üst üste koyduğunu) biliriz, ama onun tekrarladığı bu davranış bize sıcak bir yuva oluşturur.

Peki, bizim utangaçlık nasıl yenilir sorusuna yönelik tekrarımız ne olmalı?

Cevap: Birkaç kişisel gelişim kitabını defalarca okumak. Çünkü o kitapları okudukça o düşüncelerle dolup taşacağız ve zamanla o düşünceler, bilinçaltımızda kendisine yer bulacak. Sonrası ise, utangaçlığın ve çekingenliğin olmadığı huzur ve mutluluk dolu bir yaşantı.

Bu madde için sana şu kişisel gelişim kitabını (kitaba ulaşmak için tıkla) gönül rahatlığıyla önerebilirim.

Dilersen konuyla ilgili olarak şu yazıları da okuyabilirsin:

Cesaret nasıl kazanılır, 10 mükemmel yöntemle cesaret kazan!

Özgüven geliştirme yöntemleri, 10 harika yol

İlgili kelimeler: utangaçlık nasıl yenilir ve giderilir