Ten Uyumu Hakkında 7 Soruda İlginç Bilgiler

Ten Uyumu Nedir?

Ten uyumu kavramı pek çok kültürde çok eski zamanlardan beri kullanılan bir kavramdır. Herkesin bildiği kavramlardan biri olarak ten uyumuna herkesin inandığı da söylenemez. Tanımlamak gerekirse ten uyumu birine dokunma ve hissetme arzusudur. Aslında ten eşi anlamında da gelebilmektedir. Sürekli sarılmak ve kokusunu duymaktan mutlu olduğumuz kişiler için bu kavramı sıklıkla kullanılır. Bu temas etme isteği aslında vücuttaki bazı kimyasal değişimlere işaret etmektedir. Ten uyumunun olduğunuzu düşündüğünüz kişinin sesini duymak, kokusunu duymak gibi durumlarda vücut ısısı artmakla beraber hormon salgılanması meydana gelmektedir. O kişiye dokunurken hoşlanmaktan ziyade daha fazla duygusal yoğunluk istek duyma durumu oluşmaktadır.

Uyumu bulduğunuz kişi ile yakın temas durumunda salgılan koku fark edilemez derecede hafif olsa da bu durum kişilerin birbirlerine daha fazla yakınlaşmalarını sağlamaktadır. İşte bu kokunun her iki tarafı da memnun etmeli ile karşılıklı ten uyumundan söz edebiliriz. Karşılıklı etkileşimlerde de bu durumdan mutlaka bahsedilebilir fakat süreklilik kazanan dokunma, koklama ve duyma arzuları ten uyumunu göstermektedir.

Ten Uyumu Nasıl Anlaşılır?

Birbirinden etkilenen kişilerin kalp atışları atabilir ve sarılma hissi oluşabilir. Bu durum ten uyumunda kendini şu şekilde gösterir. Kalp atışlarının artması, sürekli dokunma isteği, dokunduğunda yanından ayrılmak istememe durumu yani aslında o kişiye karşı bağımlılığın oluşmasıdır. Esasında burada önemli olan sevgi değildir. Yani çok sevmekten ya da aşktan hissedilmez ten uyumu. Tabi ki kişilerin birbirini sevmesi lazım ten uyumu için. Fakat âşık olduğunuz kişi ile ten uyumuna sahip olacaksınız diye bir şey yok.

Coşku, heyecan, özgüven hisleri ise ten uyumu sonucunda oluşmaktadır. Tensel uyum hissettiğiniz kişiye âşıksınızdır büyük ihtimalle ve size onun her hali çekici geliyordur. Sağlıklı bir cinsel yaşamın da habercisi olan ten uyumu oluştuğunda çiftlerin birbirlerini özleme süreleri kısalır. Karşı konulamaz bir dokunma isteği ile kendini gösterir.

Ten Uyumunu Anlama Yolları Nelerdir?

Etkilendiğiniz kişi ile ten uyumuna sahip misiniz? Sıkça merak edilen sorulardan biri olan ten uyumu anlama yolları arasında güçlü bir cinsel çekim bulunur. Diğer ten uyumunu anlama yolları ise:

  • Sarılmak, dokunmak, koklama istemek ve hemen özlemek ten uyumunun habercisi.
  • Eğer çiftlerde ten uyumu varsa birçok sorunu bu durumu kullanarak aşabilirler. İlişkini çeşitli evrelerinde bir sorunla karşılaştıklarında bu sorun birbirlerine dokundukları anda yok olur.
  • Çiftler ten uyumuna sahipse birbirlerinin kötü kokması onları rahatsız etmez. Yani başkası için kötü olabilecek kokular onlara güzel gelecektir. Birbirlerinin nefesini hissetmektense hoşlanırlar.
  • Birbirlerinden hiç bıkmadan yalnız vakit geçirebilirler. Sahip oldukları bu his onları her daim mutlu yapar. Hangi işle uğraşırsa uğraşsınlar hayatlarındaki her şey yan yana olduklarında ortadan kalkar.
  • Ten uyumunun göstergelerinden bir diğer ise hayatın her alanında partneri ile olma isteğidir.

 Ten Uyumu Nasıl Sağlanır?

Aslında ten uyumunu kişi kendine yapmaz. Ama onunla ten uyumumuz var mı diye merak ediyorsan bunu cevabı sende. Ten uyumunu anlayabilmek için sarılmalar çok önemlidir. Kişinin parfümü dışında hissettiğiniz ten kokusunu seviyorsanız onun teni ile uyuşuyorsunuz demektir. Çiftlerin cinsel hayatlarında ve evliliklerinde etkisi bulunan ten uyumu onların uzun ve sağlıklı yaşam sürmesini sağladığı birçok araştırma ile kanıtlanmış durumdadır. Hal böyle olunca herkes ten uyumunun peşinde koşuyor.

Peki, ten uyumunu yakalayamadığınız kişi beraberseniz bu sizin aşkı bulmadığınızı gösterir mi? Hayır, mutlu beraberlik için sadece ten uyumuna sahip olması gerekmiyor. Fakat istiyorsanız partnerinize kendinizi daha yakın hissederek ve kusurlarını görmeyerek ten uyumu denilebilecek kadar güzel bir duygu hissedebilirsiniz. Fakat yine de ten uyumu yoksa aşk yoktur denilemez. Karşınızdaki kişinin sahip olduğu birçok olumlu özellik ile mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Ten Uyumu Karşılıklı Mıdır?

Tutku ile birbirine bağlayan çiftler ten uyumunu yakalamıştır. Fakat bazı durumlarda tek bir taraf ten uyumunu yakalasa da çiftlerden diğeri bunu hissetmemektedir. Bu da ilişkilerde bazı sorunlara neden olabilir. Ten uyumu yakalayan kişi diğerine göre daha mutlu oluyorken yaşamayan taraf daha fazla beklentiye sahip olmaktadır. Bu durumda kişiler arasında tatsızlıkların çıkması da kaçınılmaz olmaktadır. Aynı ideallere sahipsiniz, aynı şeyler sizi mutlu ediyor fakat karşı taraf ten uyumunun eksikliğini yaşıyorsa ilişki kısa süreli olabilmektedir. İlişkideki ten uyumunu yakalayamayan kişi hayatının geçmiş bir döneminde bunu hissetti ise sizinle yaşadığı ilişkiden mutlu olmayabilir. Her ne kadar zor olsa da sonradan kazanılabilecek bir şey olduğunu bilmek gerekir. Ten uyumu bir nevi karşındaki kişiye koşullar ne olursa olsun bağlılık hissetmek olduğunda size çok âşık ve bağlı olan biri sizinle güçlü bir ten uyumunu yaşaması mümkündür.

Ten Uyumu Nasıl Oluşur?

Ten uyumunda kişilerin yakın teması halinde anladıkları gerek el ele tutuşurken gerek sarılırken birbirlerinin kokularını duymaktan aşırı mutlu olurlar. Ten uyumunun oluşması kişi ile ilk yakınlaşmada anlaşılabilir. Oluşan bu ten uyumunu çiftler farkına varacaktır. Daha önceden ten uyumu ile karşılaşmayan biri bu durumu anlayacaktır.

Ten uyumu yaşayan çiftler daha sakin davranışlar gösterirler. Birbirlerine kırıcı davranışlar sergileseler de bu durum çiftler yakınlaştığında kolayca ortadan kalkabilir. Oysa çoğu ilişkide bunu yaşamak çok zordur. Vücudumuzun salgıladığı bu aşk kokusu olarak ifade edilen koku çiftler arasında kalıcı etki bırakır ve çiftler birbirlerinden ayrılsalar bile bu duyguyu kolay kolay unutamazlar. İki tarafın da üzerinde de anlamlandıramadıkları bir tutku, ihtiras ve çekicilik hâkimse bu çiftlerin ten uyumu yaşadıklarını gösterir. Bu durum uzun süreli birlikteliklere sebep olmaktadır. Çünkü ten uyumunu yaşayan kişilerin birbirlerine daha sadık olacaklarından birliktelikleri de kısa sürmeyecektir.

Ten Uyumu ve Bağlılık İlişkisi Nedir?

Ten uyumunu yakalamak oldukça zordur. Bunu yakalayan kişiler genelde birbirlerine bağlı olurlar. Çünkü tenleri ve beyinleri sadece o kokuyu ve sıcaklığı istemektedir. Bunu başkasında bulamamaktan korkar ve bu durumdan mahrum kalmak istememektedir. İlişkilerde olması gereken kriterlerden biri değildir tabii. Fakat tenler uyumlu olduğu zaman çiftlerin arasında bağ daha yüksek olur.

  • Sürekli temas etme isteği uyandıran ten uyumunun bilinçaltı süreçlerle de ilgisi bulunur. Sosyal hayatta yeni gördüğünüz biri ile çekici bir etkileşim yaşanması durumu da o kişide ten uyumunu bulabileceğiniz anlamında gelebilir. İki kişi arasında güçlü iletişim ve bakışmalar da ten uyumunun habercisi olabilir. Heyecanlanma ve temas etme isteği ile kendini gösteren ten uyumu çiftlerin birbirleri ile uyumlu olduklarını da gösterir. Farklı hayatlara sahip olsalar da kişiyi ansızın yakalayarak içine çekebilir.

Ten uyumu sadece cinsel uyum olarak anlaşılsa da özünde öyle değildir. Dokunma isteği bulunsa da farklı etkenlerin bir arada toplanması ile oluşur bu durum. Cinsel uyum aslında ten uyumunun bir sonucudur. Yani cinsel uyum sadece sonuç durumdayken ten uyumunun belirtileri çekici bulmak, yoğun tutku, hayattan uzaklaşma, mutluluk duyma şeklinde olur. Bunlar ise cinsel uyumun ön şartları arasında bulunduğundan genellikle ten uyumuna sahip kişiler cinsel yaşamlarında mutlu olurlar.

Gideceğiniz sayfada okuyacağınız yorumlar birçok kişiyi hayrete düşürdü, eminiz ki siz de hayretler içerisinde kalacaksınız. Çünkü mucizeye şahit olacaksınız.

Bu şaşırtıcı yorumları okumak ve kitabı indirmek için şu linke tıklayın. (Tıklayıp Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi'ni indir.)

İşte o yorumlardan sadece bir kısmı: Gideceğiniz sayfada bunlar gibi nice mucizevi yorum var... Mucizeye şahit olacaksınız! Bu sayede hayatınız değişecek. (Telefonu döndürüp yorumları daha net okuyabilirsiniz.)

Daha bunlar gibi nice yorum, gideceğiniz sayfada sizi bekliyor.

 

Dilerseniz Eşim Beni Aldatıyor mu? ve Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz