Özgüven ve cesaret sözleri, 15 mükemmel cesaret sözü ve açıklaması

Özgüven ve Cesaret Sözleri, 15 Mükemmel Cesaret Sözü ve Açıklaması

Sevgili okur, bu yazımda sana özgüven ve cesaret sözleri başlığı altında 15 adet harika söz ve bunların psikolojik açıklamasını sunacağım. Eğer bu sözleri sadece öğrenmekle kalmayıp hayatına aktarmayı da düşünüyorsan (ki bence bunu ciddi ciddi düşünmelisin) bu yazıda geçen cesaret sözlerini ve altındaki psikolojik açıklamalarını muhakkak okumalısın.

Özgüven ve Cesaret Sözleri ile Alakalı Çok Önemli Bir Detay

Şunu mutlaka bilmelisin ki, insanların çoğu hayatını “birkaç kelime” ile sürdürür. Yani birçok insanın hayatında birkaç kavramın ağırlığını görürsün. Örneğin bazısının intikam ile, bazısının kin ve nefretle, bazısının da sevgi ile yaşadığına şahitlik etmiş olmalısın.

İşte birazdan okuyacağın özgüven ve cesaret sözleri, senin hayatına yön veren “sihirli kelimeler” olabilir. Hatta bazı sözleri hayat düsturu haline getirip kendini motive edebilirsin. Sözleri kırmızı ile, psikolojik açıklamalarını ise maviyle göstereceğim. Öyleyse özgüven ve cesaret sözlerine başlayalım:

Özgüven ve Cesaret Sözleri 1, Korkunun Analizi

 1. Korku kapıyı çaldı, cesaret açtı, kapıda hiç kimse yoktu.

Çoğu zaman, yaşamın azizliği nedeniyle kapımızı korku çalar, işte o anda önümüze 3 seçenek serilir: Ya korkarak kapıyı açmak, ya cesaretle kapıya yönelmek veya kapıyı hiç açmamak. Bu seçeneklerin en makulü ve en doğrusu, kapıyı cesaretle açmaktır. Çünkü cesaretle açılan kapıda, korku diye bir kavramın olmadığını görürüz.

Bu söz, aslında korku diye bir kavram olmadığını, sadece cesaretin ve özgüvenin olmadığı alanlarda korkunun ortaya çıktığını söyler.

Özgüven ve Cesaret Sözleri 2, Kayıp-Korku İkilemi

 1. Kaybetmekten korkmadığın zaman kazanabilirsin.

Birçok insan, kaybetmekten korktuğu için hiçbir adım atamaz ve adım atmanın tedirginliği ile yaşar. Oysaki çoğu kez bir adım, kazanmak için yeterlidir. Zaten kazananlar ile kaybedenler arasındaki tek fark, kazananların “korkusuzca adım atması”dır.

Özgüven ve Cesaret Sözleri 3, Korkunun Üstüne Gitmek

 1. Korktuğu şeyleri yaparak herkes korkuyu yenebilir.

Bu söz, korkunun da korkusuzluk gibi öğrenilen bir durum olduğunu ifade eden harika bir tespit sunuyor bize. Şöyle ki:

Senin şu anda cesaret edemediğin şeyler dahil her şey, aslında bizim öğrendiğimiz şeyler. Yani biz korkuyu ve korktuğumuz şeyleri, zaman içinde öğreniriz. Dolayısıyla cesareti de, özgüveni de “korkunun üzerine giderek” öğrenmek mümkün. Konunun detayları ve bunu nasıl yapabileceğiniz ile ilgili konuları “özgüven” başlığında bulunan yazılardan takip edebilirsin.

 

Özgüven ve Cesaret Sözleri 4, Korkulu Hür Adam Meselesi

 1. Korku içinde yaşayan adam asla hür değildir.

İnsanlar genellikle 2 tercih arasında yaşarlar ve bu tercihlerden biri korku üzerine, diğeri ise cesaret üzerine kurulu olur. Senin yapacağın tercih de ya korku içinde yaşamak veya cesaret dolu bir hayata yelken açmak olacaktır, karar senin.

Özgüven ve Cesaret Sözleri 5, Korkmak mı Yaşamak mı?

 1. Sadece korkmamaya başladığımız zaman yaşamaya başlarız.

Korku, yaşamın katilidir; üstelik sadece yaşamın katili değil yaşamdan alınan zevkin de hazzın da düşmanıdır. Aslında korkunun makul seviyesi, insanın hayatını korumaya alan bir kalkan görevi üstlenir. Fakat korkunun fazlası (dozajını ve limitini aşan korku) insanın hayatına ve yaşam kalitesine ciddi anlamda zarar verir.

Özgüven ve Cesaret Sözleri 6, Düşe Kalka Yürümek

 1. En büyük başarı hiçbir zaman düşmemekte değil, her düştüğünüzde tekrar ayağa kalkmaktır.

Sana dünyanın en zor işinin iki ayak üstünde yürümek olduğunu söylersem ve bebeklerin bunu düşe kalka yaptığını ifade edecek olursam ne dersin?

Evet, insanoğlunun dünyada başardığı en zor iş, iki ayak üzerinde yürümektir; fakat bunu bebekler bile yapar:)

Öyleyse bizim de her düştüğümüzde yeniden ayağa kalkmamız ve yeniden yolumuza devam etmemiz lazım. Bu bağlamda şunu da söylemeliyim: Her insan hata yapar, fakat hatalar olmadan deneyim kazanmak olanaksızdır.

Özgüven ve Cesaret Sözleri 7, Batan Güneşe Karşı

 1. Batan güneş için ağlamayın. Yeniden doğduğunda ne yapacağınıza karar verin.

İnsanoğlu, batan güneşe karşı matem tutmak yerine, bir sonraki günün güneşini beklemeye başlamalıdır. Evet, bu dünyada birçok insan hata yapar ve birçok kişi de, bu hatalardan sonra, yapması gereken şeyleri yapmaktan vazgeçer.

Fakat dünyada asıl başarılı olanlar, bütün hatalarına rağmen yeniden başlama ve yeniden toparlanma azmi gösterenlerdir.

 

Özgüven ve Cesaret Sözleri 8, Başarısızlık ve Başarı

 1. Başarısızlık daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.

Her ne kadar “Hatalar insanidir, tekrarı şeytanidir.” dense de bu sözün sadece birinci kısmına katılmak daha mantıklı; çünkü insanlar hata yaparak tecrübe kazanır.

Ayrıca başarısızlığa uğramanın dezavantajı ile birlikte bir avantajı var: Hatasını gören insan, çok daha iyi bir başlangıç yapabilir.

Özgüven ve Cesaret Sözleri 9, Ümit mi Ümitsizlik mi?

 1. Ya ümitsizsiniz; ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz; ya da çare sizsiniz.

Behçet Necatigil’e ait olan yukarıdaki söz, insanın kendi içindeki muazzam potansiyele vurgu yaparak, insanın birçok problemi kendi içinde halledebileceğine gönderme yapar.

Gerçekten de bilinçaltının sınırsız gücünü bilen biri, her şeyin üstesinden gelip “ömür boyu cesur ve ümitvar olma”nın onlarca yolunu bulabilir.

Özgüven ve Cesaret Sözleri 10, Cesaret Korkunun Kendisi midir?

 1. Cesaret korkmaktır, ama korktuğun şeyi yine de yapmaktır.

Korkunun, aslında bizim hayatımızı koruyan bir kalkan olduğunu biliyoruz, ne var ki bazı şiddetli korkuların bize engel olduğu da bilinen bir gerçektir. Öyleyse, korkunun makul seviyesinin bize değer kattığını ama aşırı korkunun elimizi kolumuzu bağladığını bilmeli ve şunu bilmeliyiz:

Bizim yapmaya çalıştığımız veya çalışacağımız eylemler, herkesi korkutur; önemli olan korkuyor olmamıza rağmen yapmaya devam etmektir.

Özgüven ve Cesaret Sözleri 11, Korkak-Cesur Farkı

 1. Korkaklar birçok kez ölür, cesurlar bir kez.

Yapılan birçok araştırma, korkakların hayattan aldıkları doyum ve zevkin çok düşük olduğunu anlatır. Fakat cesur insanların daha anlamlı bir hayat yaşadıklarını ifade eder. Dolayısıyla, cesaret aynı zamanda yaşam zevki ve hayat kalitesi anlamına da gelir. Bu nedenle, ya ömür boyu korkarak yaşayacaksın ya da korkunun üzerine üzerine gidip onu alt edecek ve yaşamaktan keyif alacaksın.

 

Özgüven ve Cesaret Sözleri 12, Suya Düşmek

 1. Suya düşerek boğulmazsın, orada kalarak boğulursun.

Hiçbir insan, sırf suya düştüğü için (korku yaşadığı için) boğulmaz, fakat birçok insan suyun (korkunun) içinde kalmaya devam ettiği için kendini boğulmaya terk eder.

Bu konuda, bir bilgenin bir köpekten aldığı ders oldukça manidardır. Bilge, köpeğin susuz olmasına rağmen suya yaklaşamadığını fark eder ve oturup köpeği izler. Köpek, suda kendi gölgesini gördüğü için suya yaklaşmaktan çekinir. En sonunda susuzluğa dayanamaz ve kendini suya atar.

Bu kısa öykü ve yukarıdaki cesaret sözü, bize korkuların hayali olduğunu anlatır. Öyleyse hayali korku üretmekten vazgeç ve kendini motive etmeye çalış.

Özgüven ve Cesaret Sözleri 13, Yetenek ve Cesaret

 1. Dünyada birçok yetenekli kişi, küçük bir cesaret sahibi olamadığı için kaybolurlar.

Gerçekten de birçok insanın değişik ortamlarda ne kadar yetenekli ve harika özelliklere sahip olduğunu fark edince hayretler içerisinde kalabiliyoruz. Oysaki insanların çoğu, bu yeteneklerini “cesaretsizlik yüzünden” kullanamıyor ve heba ediyor. Muhtemelen sen de, muazzam yeteneklere sahipsin ama tam bir cesarete sahip olamadığın için bu potansiyelini heba ediyorsun.

Özgüven ve Cesaret Sözleri 14, Toz Duman Dansı

 1. Hayatta ya tozu dumana katarsın veya tozu dumanı yutarsın.

Bu söz, aslında hayatın özeti gibi; çünkü hayat, tozu dumana katanlar ile tozu dumanı yutanların sahnesi gibi. Oysaki, diğer insanlara toz yutturmadan da tozu dumana katmak mümkün ve bu sadece senin elinde.

Özgüven ve Cesaret Sözleri 15, Hata Yapma Korkusu

 1. Hayatta yapabileceğin en büyük hata, bir hata yapacağından sürekli korkmaktır.

Hata yapan insan, sadece bir kez hata yapar ancak hata yapma endişesi ile yaşayan insan, sürekli olarak hata yapar. Dolayısıyla en büyük yanlış, yanlış yapma korkusuyla yaşamaya çalışmaktır.

Oysaki, her insanın hata yapacağını düşünüp kendimizi motive etmeye çalışmalıyız.

Evet sevgili okur, bu yazımda sana 15 adet harika cesaret sözü aktarıp özgüvenine katkı sağlamaya çalıştım. Umarım bu özgüven ve cesaret sözleri, senin daha ileriye gitmeni sağlar.

Konuyla alakalı bir tavsiye ile yazımı noktalamak istiyorum:

Özgüvenin Temel Dinamikleri adlı şu kitabı (tıkla) mutlaka okumanı tavsiye ediyorum.

Dilersen Kadınlar Nasıl Erkeklerden Hoşlanır? ve Özgüven Sahibi Olmak adlı yazıları da inceleyebilirsin.

İlgili kelimeler: özgüven ve cesaret sözleri

Kadınlar nasıl erkeklerden hoşlanır, 8 kesin garantili yöntem