Özgüven sahibi olmak için 5 garantili yol ve yöntem

Özgüven Sahibi Olmak İçin 5 Garantili Yol ve Yöntem

Özgüven sahibi olmak, her insanın arzu edeceği ve hayat kalitesine katkı sunmak için talep edeceği bir durumdur. İşin güzel tarafı ise, özgüven sahibi olmak isteyenler için çok etkili ve pratik onlarca yol olması. Evet, özgüvenini geliştirmeye ve kendini daha rahat ve huzurlu bir hayatın kollarına bırakmaya adayan insanlar için onlarca güzel ve işlevsel özgüven kazanma yolu var.

Bunların bir kısmını bu sitede anlatmaya ve detaylandırmaya çalıştım, işte şimdi de bu yollardan 5 garantili ve kesin yöntemi sana izah etmeye çalışacağım. Sana hitap eden en az 3 garantili yöntem okuyacağını temin ederim, bu yüzden bütün maddeleri okumalısın.

Özgüven Sahibi Olmanın Yolları 1, Hayaller Gerçek Olsa!

  1. Hayal fabrikasını çalıştır.

İnsan beyninin hayali gerçek gibi algıladığını ve öylece tepki verdiğini biliyor muydun? Evet, insan beyninin garip ve enteresan bir özelliği de kurduğumuz hayaller ile yaşadığımız gerçekleri birbirinden ayırt edemiyor olmasıdır.

Örneğin sana, sinir olduğun bir insanı hatırla ve onun yüzüne bir tokat at dersem, beynin bu hayali olayı gerçekmiş gibi algılayıp biraz gerilecek ve tedirgin olacaktır.

Şimdi sana ilginç bir cümle söyleyeyim: “Zalim adam, küçücük bebeciği ayacıklarından tutup duvara çaldı!”

Bu cümle, zihninde acıma ve nefret duygusuna sebep oldu mu? Peki neden?

Çünkü senin beynin de diğer tüm insanların beyni gibi “gerçekle hayali ayır edemiyor.” Bu nedenle hayaller aslında gerçektir, dersek yalan söylemiş olmayız.

Öyleyse bu bilgiyi, özgüven sahibi olmak için pratiğe aktaralım, şöyle ki:

İlk ödevin şu olsun: Bundan böyle her gün en az 5 dakikanı hayal kurmaya ayır ve bu 5 dakikalık zaman diliminde kendini olmak istediğin insan gibi görüp öyle hayal et. Özgüven sahibi olmak istediğin durumları düşün ve orada özgür bir şekilde kendini ifade et.

Bu hayaller, ilk günlerde seni tedirgin edecektir; ama kısa süre sonra beynin bu duruma alışacak ve bunların gerçek olduğunu zannedip alışkanlık kazanacak. Sonrasında artık hayale ihtiyacın olmayacak, çünkü artık gerçek hayatta da istediğin gibi davranıp hareket edebileceksin.

Yöntemin detaylarını farklı bir yazımızda anlatma sözü vererek özgüven sahibi olma yollarının 2. maddesi ile devam edelim:

 

Özgüven Sahibi Olmanın Yolları 2, Acı ve Zevk Dansı

  1. Davranışlarına acı bağla.

İnsanoğlunun en derin dürtüsü ve en köklü hissi, acıdan kaçma ve zevke yönelme ihtiyacıdır. Bütün insanlar, hayatları boyunca acıdan kaçınma ve zevke yönelme dürtüsü ve güdüsü ile hareket ederler.

Peki, bu bilginin özgüven sahibi olma yoluyla ne ilgisi var? Şöyle ki:

Özgüven sahibi olmak istediğin alanı veya durumu belirle ve sergilemek istediğin tavrı düşün. Şimdi, o tavrı sergilediğin zamanlarda kendini ödüllendir, sergilemekten korktuğun zamanlarda ise kendini mutlaka cezalandır.

Bunu öyle köklü bir alışkanlığa dönüştür ki yapmak istediğin ama yapamadığın şeyler için, muazzam bir cezanın ve acının seni beklediğini bil. Ve yaptığın her olumlu ve istendik davranışın sonucunda bir mutluluk ödülü alacağını düşün.

Unutma insan organizması, acıdan kaçınmaya ve mutluluğa yönelmeye programlıdır.

Bu yöntem oldukça kullanışlı ve faydalıdır, yeter ki doğru şekilde kullanabilesin. Özgüven sahibi olmanın yollarına müracaat eden her insan, bu yönteme başvurmak zorundadır.

 

Özgüven Sahibi Olmanın Yolları 3, Yapma-Yapmama İkilemi

  1. Yapmamanın pişmanlığını hesaba kat.

İnsanlar ya bir şeyi yaptıkları için ya da yapmadıkları için pişman olurlar. Ama genel anlamda yapmanın yarattığı pişmanlık daha az, yapmamanın getirdiği pişmanlık ise daha fazladır.

İstersen geçmişindeki olayları şöyle bir gözden geçir ve ne için pişman olduğunu hesap et. Göreceksin ki pişmanlıklarının çoğu, yap(a)madığın şeyler yüzünden yaşanmıştır.

Öyleyse özgüven sahibi olma yolunda ilerleme kaydetmek için, özgüvensiz tavırlarının sende yaratacağı pişmanlığı ve infiali düşünerek kendini motive etmelisin. Unutmamalısın ki, yaşayacağın pişmanlık, karşılaşacağın korkudan daha büyük olacak.

 

Özgüven Sahibi Olmanın Yolları 4, Bazı Sözler Sihirlidir

  1. Sloganın gücüne inan.

İnsanların genelde birkaç cümle etrafında yaşadıklarını bilir misin? Her insanın hayat hikayesine kulak verdiğinde, onların hayatlarının özetini birkaç sözcük ile ortaya koymanın mümkün olduğunu fark edersin.

Bazısı aşk, bazısı nefret, bazısı seks ve bazısı intikam… üzerine kurulu olan bu hayatları, bu yönleri itibariyle birkaç kelime veya cümle ile özetlemek mümkün.

Peki, bu bilginin sloganla ve özgüven sahibi olmakla ne ilgisi var?

İlgisi şu: Kendi hayatını, özgüvenle ilgili bir söze adapte edebilir ve sonrasında da bu sözün etkisiyle (gazıyla) hayatına yön verebilirsin.

Örneğin şu sloganı düşün biraz:

“Öldüğüme değil yaşamadığıma üzüleceğim.”

Bu ve benzeri sloganları bulup birkaç tanesini hayatına adapte ederek kendini bu mananın doğrultusunda sürükleyebilirsin. Bunun için, bundan sonra yazacağım “Cesaret Sözleri” yazısına göz atıp kendine bir seçki yapabilirsin.

 

Özgüven Sahibi Olmanın Yolları 5, Olumlamalar Gerçekten Etkili midir?

  1. Olumlama ve içses planı oluştur.

İnsanın düşünceden ibaret olduğu gerçeği, yüzlerce kişi tarafından binlerce kez dile getirilmiştir. Bir kez de ben söyleyeyim: Gün boyunca ne düşünüyorsan osun.

Bana ne düşündüğünü söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. Evet insan evladı, kendi düşüncelerinden ibarettir ama işin güzel tarafı, insanın kendi düşüncelerinin mimarı olmasıdır.

Evet, bütün insanlar gibi sen de kendi düşüncelerini imar ve inşa edebilirsin. Bunu da “olumlama cümleleri” vasıtasıyla yapman mümkün. Şöyle ki:

Gün boyunca belli aralıklarla, örneğin 1 saatte bir, kendine olmak işlediğin özgüven sahibi kişi olduğunu ifade eden cümleler söyle. Örneğin, şöyle bir cümle olabilir:

“Ben her alanda ve her anlamda kendine güvenen özgüvenli ve özsaygısı yüksek bir insanım. Kendimi seviyorum ve değerli olduğumu biliyorum.”

Bu cümleyi veya kendi yazdığın ve özgüven sahibi olmakla ilgili bir cümleyi gün içerisinde belli aralıklarla tekrar et.

İlk etapta içinden gelen ses, yalan söylediğini dile getirip seni engellemeye çalışacaktır, ama gün geçtikçe söylediklerine sen de inanmaya başlayacak ve o cümlelerle dolup taşacaksın. Dolayısıyla kendi düşünceni kendin oluşturmuş olacaksın. Zaten amacımız da bu.

Özgüven Sahibi Olmanın Yolları 6, Özgüven Geliştirme Kitabı

  1. Yazının başında sana 5 madde sözü vermiş olsam da 6. maddeyi yazma ihtiyacı hissettim, çünkü bu madde bahsi geçen kitap, harika bir kaynak.

Dilersen Özgüvenin Temel Dinamikleri adlı bu kitabı buradan (tıkla) inceleyebilirsin.

Kitabı inceledikten sonra, hayatını “kitaptan önce ve kitaptan sonra” şeklinde 2’ye ayıracaksın.

Dilersen konuyla ilgili olarak şu yazıları da gözden geçirebilirsin:

Kadınlar nasıl erkeklerden hoşlanır, 8 kesin garantili yöntem

 

Utangaçlık nasıl yenilir ve giderilir, 5 kesin çözüm yolu!

İlgili kelimeler: özgüven sahibi olmanın yolları