özgüven kazanmanın 10 süper garantili yolu

Özgüven Kazanma Yolları, 10 Harika Yol Öğrenmek İster misin?

Özgüven yolculuğuna çıkan değerli okurum, merhaba. Çıktığın bu yolun oldukça engebeli ve zorlu olduğunu; ama zorlu olduğu kadar eğlenceli ve zevkli olduğunu da hatırlatmak isterim. Bu bağlamda özgüven kazanma yolları hususunda sana bir nebze de olsa katkı sağlayacak 10 adet yol aktaracağım.

Bu 10 yola süper garantili yollar adını verdim; çünkü bu yolları bilinçli bir şekilde ve isteyerek uygulayan herkes, özgüvenine tavan yaptırmanın çok etkili ve pratik tekniklerini öğrenmiş olur. Tabi, yazıdaki her madde sana hitap etmese de en az 3-4 maddenin seni derinden derine etkileyeceğini biliyorum. Umarım özgüven kazanma yolları başlıklı bu yazım, hayatında birçok olumlu gelişmeye kapı aralar. İşte başlıyoruz:

Özgüven Kazanma Yolları 1, Neden Vazgeçeriz?

  1. Vazgeçmekten vazgeç.

Hayatında vazgeçmenin büyük bir yer kapladığını fark edebiliyor musun? Peki, sence hedeflerinden ve hayallerinden vazgeçen bir insanın başarılı olma ihtimali var mıdır?

Konu özgüven olunca, vazgeçme hastalığı insanın hayallerine sekte vuran dehşetli bir virüs gibidir. Bu yüzden özgüven eksikliğinin en büyük nedeni olan “vazgeçme virüsü” ile mücadele etmeye başlamak zorundasın.

Unutma ki hayallerine ve hedeflerine ulaşan insanlar, defalarca mağlup olsalar da yine de yılmadan ve vazgeçmeden devam etme azmi gösteren insanlar olmuştur daima.

Özgüven Kazanma Yolları 2, Ertelemek Mantıklı mı?

  1. Neden erteliyorsun?

Aslında ertelemek, vazgeçmenin bir önceki adımı sayılır ve insanların çoğu ilkin erteler, sonrasındaysa vazgeçer.

Çiçero, kekeme ve peltek olarak 9 yaşına geldiğinde artık bu soruna bir çözüm bulması gerektiğini fark etti ve tam 6 yıl boyunca, kendi rahatsızlığının üstüne üstüne giderek sahil kenarında ağzına çakıl taşları doldurarak konuşma egzersizleri yaptı. Dile kolay, tam 6 yıl çakıl taşı dolu bir ağızla pratik yaptı.

Peki ya sonra? Sonrasında dünyanın en büyük hatibi ve en ünlü konuşmacısı olarak tarihe geçti. Ama bu süreçte hiç yılmadı ve ertelemedi, bilakis sabır ve kararlılık ile onurlu yürüyüşüne devam etti.

Bu bağlamda özgüven kazanma yolları arayışında olan herkes Çiçero’yu kendine model almalıdır.

Özgüven Kazanma Yolları 3, İçinden Geçenlerin Engeli

  1. İçinden ne geçiyor?

Kendini kontrol edip içindeki karmaşık dünyayı gözlemlemeye başladığında ne görüyorsun? Bunu önceden hiç yaptın mı? Eğer yaptıysan içindeki negatif sesin seni sürekli engellediğini fark edebildin mi?

İç dünyandaki karmaşık ve negatif sesin seni ne kadar engellediğini fark etmen, özgüven kazanma yolunda atacağın en olumlu adımlardan biri olacaktır.

Peki içindeki olumsuz sesin felaket tellallığını nasıl engelleyebileceğini biliyor musun? Şöyle ki:

O sesi her duyduğunda ve sana: “Yapma, başaramazsın, rezil olursun!” benzeri cümleleri sarf ettiğinde, ilk iş olarak onu sustur ve ardından onun farkına var. Çünkü o sesin farkına varmak, onun bir daha konuşmasına engel olacak çok etkili bir adım olacaktır.

 

Özgüven Kazanma Yolları 4, Kendini Aşağılık ve Değersiz Görme

  1. Onlardan aşağı mısın?

Neden diğer insanlardan aşağılık ve değersiz olduğunu düşünüyorsun? Daha önemlisi, buna gerçekten inanıyor musun?

Öyleyse kendine her gün, defalarca şu gerçeği söylemelisin:

“Herkes gibi ben de bir anadan doğdum ve ben de diğer insanlar gibi bir insanım. Dolayısıyla her insanın doğal olarak hak kazandığı tüm haklara ben de sahibim.”

Kendini aşağılık kompleksine soktuğun her an bu cümlenin rehberliğine sığınmalısın.

Özgüven Kazanma Yolları 5, Doğuştan Gelmedi ki!

  1. Doğuştan mı getirdin?

Hiçbir insan özgüvenini doğuştan getirmediği gibi özgüven eksikliği yaşayan hiç kimse de doğarken özgüvensiz olarak dünyaya gelmedi.

Özgüvenin doğuştan gelmediğini ve sonradan kazanılan bir özellik olduğunu kavradığın an, atacağın adımları daha sağlam atabileceğin an olacaktır. Çünkü özgüven gelişiminin doğal bir süreç olduğunu ve anadan doğma bir yetenek olmadığını bilmek, insanı motive eder.

Özgüven Kazanma Yolları 6, Geçmiş Geçmişte mi Kalır?

  1. Geçmişin gücü adına.

Aslında her insan, geçmişin bilgi birikimine ve bilgeliğine sahip çıkarak geleceğini dizayn etme fırsatına sahiptir; çünkü geleneği olmayanın geleceği de olamaz.

Peki, geçmişle özgüven kazanma yolları arasındaki bağlantı nedir, diye soracak olursan şunu rahatlıkla söyleyebiliriz:

Her insan, geçmişinde birçok kez yeterince özgüvenli olduğu zaman dilimlerini hatırlar, işte bu anılar kişinin geleceğini düzenlemesini sağlayabilir. Öyle ya, herhangi bir işte veya alanda bir kez bile özgüvenli davranan biri, bunu defalarca başarabilir; yeter ki geçmişten güç almayı bilsin.

 

Özgüven Kazanma Yolları 7, Olumlama Cümleleri İşlevsel midir?

  1. Olumlama cümlelerinin etkisi.

Olumlama cümlelerini mutlaka duymuşsundur. Her kişisel gelişim sitesinde bu konudan mutlaka bahsedilir; çünkü olumlama cümleleri gerçekten işe yarar.

Tabi bu cümlelerin işe yarayabilmesi için en az 21 gün tekrar edilmesi şarttır. Çünkü bir anlamsal verinin bilinç düzeyinden bilinçaltı düzeyine akabilmesi için en az 21 gün gereklidir.

Ne var ki kendi kişisel gelişimine 21 gün bile tahammül edemeyen bazı kişiler, olumlama cümlelerinin etkisiz olduğunu zanneder. Oysaki taktik yanlış değil, hemen sonuç beklemek yanlıştır. Çünkü önemli olan vazgeçmeden devam etmektir.

Öyleyse kendine birkaç olumlama cümlesi oluştur ve o cümleleri en az 21 gün boyunca her hatırladığında söyle, özellikle de sabah uyanınca ve gece uyumadan önce. Örneğin şöyle bir cümle:

“Ben, atılgan, girişken, konuşkan ve özgüvenli bir insanım ve yaşamaktan zevk alıyorum.”

Özgüven Kazanma Yolları 8, Hayalin Etki Mekanizması

8.Hayaller gerçek olsa ne olurdu?

Birçok kişi, bilinçaltının gerçekle hayali ayırt edemediğini bilmez. Bu yüzden de hayallerini sansürler. Halbuki hayal kurmak, insanoğlunun en soylu ve yüreklendirici uğraşları arasında yer alır.

Hele ki bilinçaltının gerçekle hayali birbirinden ayıramama özelliği çok güzel. Düşünsene, yapmayı çok istediğin ama bir türlü yap(a)madığın işleri veya davranışları hayalinde yaptığında bilinçaltın bu davranışları gerçekten sergilediğini zannedecek.

Peki, bunun faydası nedir? Dostum, bu sayede hayalinde yaptığın işi gerçekte de yaptığında bilinçaltın senin tedirgin olmanı engelleyecek ve sana şunu söyleyecek:

“Ben bunu önceden defalarca yaptım, yine yapabilirim.”

İşte gerçekle hayalin ayırdında olmayan bilinçaltının insana en büyük hizmeti bu olsa gerek. Öyleyse hayal etmeye başla.

 

Özgüven Kazanma Yolları 9, Maruz Kalma Eğitimi

  1. Maruz kalmadan olur mu?

Eşyanın tabiatı böyledir: İnsanlar, tecrübe kazandıkça ilerleme kaydederler ve işin ilginç yönü, tecrübe kazanabilmek için mutlaka hata yapmak gereklidir. Çünkü hata yapmadan deneyim kazanmak imkansız gibidir.

Öyleyse hata yapmayı göze alarak atılgan bir şekilde arzu ettiğin ortama sokmalısın kendini. Zamanla istediğin şeyi daha rahat bir şekilde yapabileceğini fark edip mutlu olacaksın.

Psikologlar, maruz bırakma ve daldırma eğitimine çok önem verirler; hatta bunun için sanal ortamlar simüle ederler. Bu ortamda, danışan kişi korktuğu ortama maruz kala kala, fobilerinden kurtulur ve o konuda özgüven geliştirir.

Özgüven Kazanma Yolları 10, Kişisel İlerleme Kitapları

  1. Kişisel gelişim kitaplarının etkisi nedir?

Kişisel gelişim kitapları, pozitif etkiyi insanın bilincine eker çoğu kez ve fakat bilinçaltı, çoğu kez bu tohumu kabul etmeye yanaşmaz. Fakat kişisel gelişim kitaplarının sürekli olarak okunması, bilinçaltının da ehlileşmesi ile sonuçlanır.

Zaten temel mesele bilinçaltını düzenleme becerisinin kazanılmasıdır, gerisi kendiliğinden gelecektir. Öyleyse kişisel gelişim kitaplarına açılan bilinçsiz savaşa ortak olmak yerine o kitapların olumlu yönüne odaklanmak gerekir.

Bu bağlamda özgüven kazanma yollarını mükemmel bir şekilde izah eden şu kaynağa (tıkla) mutlaka göz atmalısın.

İstersen Yatakta Erkeği Çıldırtmanın Yolları, 5 Etkili Metot ve Eski Sevgiliyi Geri Kazanmanın En Etkili ve Pratik 3 Yolu başlıklarına da göz atabilirsin.

Anahtar kelimeler: özgüven kazanma yolları