Özgüven geliştirme yöntemleri, 10 harika yol

Özgüven Geliştirme Yöntemleri, 10 Harika Yol

Özgüven kavramının yaşamımızdaki önemini ve kıymetini hangimiz bilmeyiz? Özgüven sahibi olan bir kişinin, dünyanın en başarılı ve belki de en mutlu insanı olma potansiyeline sahip olduğunu da hepimiz kavramış olmalıyız. İşte bu yüzden, özgüven geliştirmenin “sihirli bir değnek” bulmaktan farksız olduğunu biliriz. Dolayısıyla her insanın bu konuya maddi ve manevi yatırım yapması şarttır.

Bu yazımda, özgüven geliştirmenin en değerli 10 adımını seninle paylaşacağım; fakat her bir maddenin sihirli değneği oluşturan bir unsur olduğunu hatırlatmalıyım:

Özgüven Geliştirme Yöntemleri, 1. Harika Yol: Zen Dervişi

  1. Zen dervişi gibi ol.

Zamanın birinde, birbirini çok seven iki Zen dervişi sabah erkenden tapınaklarından çıkıp bir orman yolculuğu başlatmışlar. Bu iki canciğer dost, uzun bir yolculuğun ardından yeniden tapınağa dönmek için yola koyulduklarında, önlerindeki derenin yanında uzaktan uzağa bir kişinin siluetini fark etmişler.

Bu şahsın yanına yaklaştıklarında, bu kişinin karşıya geçmekte zorlanan ihtiyar bir kadın olduğunu görmüşler.

Dervişlerden biri, hiç düşünmeden kadını sırtına alıp karşı kıyıya geçirmiş ve bir insana yardım etmenin verdiği sevinçle geri dönmüş. Fakat diğer derviş, arkadaşına bir hayli kızmış; çünkü Zen kuralları hangi sebeple olursa olsun bir kadına dokunmayı men ediyormuş.

Kızgın derviş, arkadaşına yol boyunca: “O kadını neden sırtına aldın, kuralları çiğnedin!” diye çıkışmış. Birkaç saat boyunca aynı eleştiriyi dinleyen derviş, tapınak göründüğünde kızgın arkadaşına şöyle cevap vermiş:

“Ben o kadını birkaç önce sırtımdan indirdiğim halde, sen niçin hâlâ onun yükünü taşıyorsun ki!”

Bu cevabın, özgüven geliştirme yöntemleri ile ilgisine dair sadece bir cümle söyleyip gerisini sana bırakmak istiyorum; ne de olsa arife tarif gerekmez:

Bazen, hayatın yükünü sırtımızdan indirerek rahatlayabilir ve bu sayede özgüven geliştirme yolunda ilerleme kaydedebiliriz.

 

Özgüven Geliştirme Yöntemleri, 2. Harika Yol: Olumsuz Telkin?

  1. Olumsuz telkinden vazgeç.

Kendine verdiğin olumsuz telkinleri şöyle bir düşündüğünde karşına şu atasözünün gerçekliği çıkıyor mu: Ele verir talkımı kendi yutar salkımı?

Bu atasözünün bir başka versiyonu da şöyle: Ele verir öğüdü kendi keser söğüdü.

Bu ve benzeri atasözlerinde genelde, başkasına öğüt verdiği halde kendisi hile hurda işlerine meyleden insanlar kastedilir; fakat benim bu maddede aktardığım şey, bunun tam tersi.

Çünkü biz konu kendimiz olunca, kendi kendimize olumsuz telkinde bulunarak özgüvenimizi tahrip ederiz. İşte sana önerim, şu satırları okumaya başladıktan sonra, kendi kendine yaptığın negatif telkinlerin farkına varıp bu olumsuz mesajları bir an önce ortadan kaldırmandır. Zira bu yıkıcı mesajlar, özgüven geliştirmek isteyen insanların en büyük tahripçisidir.

Özgüven Geliştirme Yöntemleri, 3. Harika Yol: Kaplumbağa Taktiği

  1. Kaplumbağa gibi olmaya çalış.

Belki dikkatini çekmiştir: Kaplumbağa sadece başını kabuğundan çıkardığında ve risk aldığında ilerleyebiliyor.

İnsanın da bu yönüyle kaplumbağadan ders alması gerekir. Çünkü insan da belli başlı tehlikelere göğüs germeden özgüven geliştirme yolculuğunu başarıyla tamamlayamaz.

Örneğin bir ortamda konuşacağın zaman, insanlar tarafından kınanma ve eleştirilme, belki de dalga geçilme riskini göze almadan bu konuda ilerleme kaydetmen neredeyse imkânsız. Hayatın kanunu bu.

Özgüven Geliştirme Yöntemleri, 4 Harika Yol: Yapılan-Yapılmayan Şeyler

  1. Yapılan şeylerin pişmanlığı ile yapılmayan şeylerin pişmanlığını mukayese et.

Bu karşılaştırma, sana özgüven geliştirme yolunda muazzam bir dönüşüm yaşatabilir; çünkü yapman gereken bir eylemi yapmadığın için gönlünde oluşan infial ve pişmanlık, seni yapman gereken eyleme doğru kanalize edecektir.

Gerçekten de öyle değil midir? Genelde yaptığımız şeyler yüzünden değil, yapmadığımız şeyler yüzünden pişman oluruz; öyleyse yapmak her zaman daha iyi olmalı.

 

Özgüven Geliştirme Yöntemleri, 5. Harika Yol: Çaresizliğin Gücü

  1. Çaresizliğin gücünü kullan.

Evet, çaresizlik ve mecburiyet insana çok şey yaptırır. Hele ki gerçekten mecbur kalan bir insan, hayatta her şeyi yapabilir. Mecbur kalınca bir kedinin bir köpeğe saldırması gibi insan da zor durumda kalınca, normal vakitlerde aşamadığı engelleri kolaylıkla aşabilir.

Peki, çaresizliğin gücünü özgüven geliştirme adına nasıl kullanmak gerekir? Tabi ki ufak bir algı çarpıtması ile. Şöyle ki:

Özgüven kazanmak için yapmak isteyip de yapamadığın herhangi bir şey düşün. Şimdi o şeyi kesinlikle yapmak zorunda olduğunu farz et. Hatta o şeyi yapmaman halinde çok hayati bir problemin meydana geleceğini varsay. Kısaca, o işi bir hayat memat meselesi haline getir ve öyle hareket et.

Özgüven Geliştirme Yöntemleri, 6. Harika Yol: Kapasite Farkındalığı

  1. Kendi kapasiteni keşfet.

Nedendir bilinmez, insanlar kendi potansiyelinin ve kapasitesinin çok altında bir hayat yaşarlar ve doyuma ulaşmadan göçüp giderler.

Hani Sokrates, sadece işsiz olanlara işsiz denmez; kendi kapasitesinin altında bir iş yapanlar da işsiz sayılırlar, der ya. İşte aynen Sokrates’in sözünde olduğu gibi, birçok kişi bu konuda işsiz sayılır.

Şundan eminim ki, dünya üzerindeki insanların yarısından fazlası kendi kapasitesinin çok altında bir yaşam sürüyor; bu sebeple de kendi içindeki muazzam cevherin farkına varamıyor.

Bunu neden söylüyorum peki? Çünkü sen de kendi içindeki cevherin bilincine vararak özgüven gelişimine ciddi anlamda katkı sağlayabilirsin.

Özgüven Geliştirme Yöntemleri, 7. Harika Yol: Yol Arkadaşı

  1. Arkadaşlarını iyi seç.

Çevresine sürekli olarak negatif enerji saçan insanlar, etrafındaki kişilerin pozitif enerjisini emen vampirler gibidirler. Dolayısıyla arkadaşlarını seçerken, pozitif enerji çeken vampir karakterli olmamaları için dikkat etmelisin.

İnsan yaşamını bir bütün olarak düşündüğümüzde o bütünün en büyük parçalarından birinin de “arkadaşlar” olduğunu hemencecik söyleyebiliriz. Öyleyse bu büyük parçaları dikkatli seçmeli ve hayatımıza renk katmaları için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

Bu maddenin bir özetini şöyle yapabilirim: Özgüveni gelişmiş bir arkadaşın birlikteliği, özgüveni düşük yüzlerce arkadaştan daha iyidir.

Özgüven Geliştirme Yöntemleri, 8. Harika Yol: İçsesin Negatif Etkisi

  1. İçsesine dikkat et.

Bir insanın kendine hakim olması, ancak içsesine hakim olmasıyla mümkündür; çünkü insanı yöneten çoğu kez “içses”tir.

Hiç, istemediğin halde ayaklarının seni bir istikamete doğru sürüklediğine şahit oldun mu? Ha, işte seni sürükleyen şey, bilinçli kararların değil, içsesindi.

Öyleyse içsesinin hakimiyetini eline alarak seni özgüven sorunu yaşayan bir birey haline getirmesine müsaade etmemelisin. Çünkü özgüven geliştirmek, içsesin kontrolünü elde etmekle mümkündür.

 

Özgüven Geliştirme Yöntemleri, 9. Harika Yol: Değer Bilinci

  1. Kendine değer ver.

Başka kişilerin seni değerli veya değersiz görmesinin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur; mühim olan senin kendini değerli görmendir zira.

O halde çevrendeki insanların bakış açılarını elinin tersiyle it ve kendini değerli bir karakter olarak görmeye başla. Bu sayede özgüveninin nasıl da tavan yaptığına bizzat şahit olacaksın.

Özgüven Geliştirme Yöntemleri, 10. Harika Yol: Özgüven Geliştirme Kitapları

  1. Kendini özgüven geliştirme kitapları ile besle. Örneğin şu sitede yer alan kitabı incele: Özgüven Kazanma Yolları (tıkla)

Dilersen bu konuda yazılan şu yazıları da gözden geçirebilirsin:

özgüven kazanmanın 10 süper garantili yolu

 

Özgüven eksikliği nasıl giderilir, 8 garantili ve mükemmel yol

İlgili kelimeler: özgüven geliştirme