Özgüven eksikliği nasıl giderilir, 8 garantili ve mükemmel yol

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir, 8 Garantili ve Mükemmel Taktik

Hepimiz özgüven eksikliğinin, insanın yaşam kalitesini dumura uğratan ve yaşama azmine engel olan, hayat aşkını baltalayan bir eksiklik olduğunu biliyoruz. Bu sebeple, bir şekilde özgüven eksikliğinin üstesinden gelip onu alt etmek ve bize zarar veren yönlerini törpülemek mecburiyetindeyiz.

İşte bu sebeple özgüven eksikliği nasıl giderilir, sorusuna yönelik 8 mükemmel taktik yazdım.

Bu taktiklere 8 mükemmel taktik dedim; çünkü bu taktikleri içtenlikle hayatına tatbik edebilen ve uygun şekilde pratiğe aktarabilen her insanın özgüven eksikliği hastalığından kurtulup rahat edeceğini düşünüyorum. Bu sebeple, özgüven eksikliğini gidermeye dair her bir taktiği sindire sindire okuman gerektiğini düşünüyorum:

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir, 1. Mükemmel Taktik: Temel Yöntemi

  1. Temel’in para tanıma analizi tekniği işine yarayacaktır. Şöyle ki:

Avrupalı bir turist, Karadeniz’in güzelliklerini yakından görmek için Trabzon’a gider. Tabi giderken de rahatça alışveriş yapabilmek için yanına bol miktarda TL alır.

Fakat garabet bu ya, bir gün bir markette yanındaki paranın bittiğini fark eder ve mecburen cebinden 100 dolar çıkarıp kasiyere uzatır. Kasiyer, turistin uzattığı doları eline alıp inceler; fakat bu paranın sahte olması olasılığı ile tedirgin olur. Ne yapacağına karar veremez ve sırada bekleyen diğer müşterilerden yardım ister.

O sırada, sırada bekleyen Temel, parayı eline alıp bir kez bakar ve bu para sahtedir, der.

Etraftaki insanlar, Temel’in çok kısa sürede paranın sahte olduğunu söylemesine şaşırırlar. İçlerinden biri sorar: Bu doların sahte olduğunu nasıl bu kısa sürede anladın?

Temel’in cevabı şöyle olur:

“Bundan kolay ne var? Paranın üzerinde Atatürk’ün fotoğrafı yok!”

Şimdi bu Temel fıkrası ile özgüven eksikliği nasıl giderilir, sorusu arasındaki bağlantıya değineyim:

Çoğumuz, üzerinde fazla durmadan ve uzun uzadıya düşünmeden özgüven eksikliği yaşadığımız zannına kapılır ve Temel gibi, erkenden ahkâm keseriz, hem de kendi aleyhimize.

Oysaki biraz derin düşünüp kendimizi analiz edecek olursak, birçok konuda esasında özgüven eksikliği problemi yaşamadığımızı gözlemleyebiliriz.

Bu maddenin tavsiyesi şu olsun: Kendi hakkında peşin hükümlü olma!

 

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir, 2. Taktik: Dıştan Güdümlü Olmak

  1. Dıştan denetim ve içten denetim kavramlarını iyice öğren.

Tabi sadece bu kavramları öğrenmekle kalmamalı, aynı zamanda bu kavramların gereğini yapmalısın; aksi takdirde özgüven eksikliği hastalığından kolay kolay kurtulamazsın.

Dıştan denetim, bir insanın kendi kararını kendisinin veremeyecek kadar güçsüz ve başkasının güdümünde olması anlamına gelir. Ki bu durum, hem özgüven sorununun sebebi hem de sonucudur.

İçten denetim ise, insanın başkalarının etkisinde ve güdümünde kalmadan özgürce karar verebilmesidir. Bu durum da hem özgüven kazanmanın sebebi hem de sonucudur.

Öyle ise kendi hayatının nesnesi olmak yerine öznesi olmaya dikkat etmeli ve içten denetimi elde etmeye gayret etmelisin.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir, 3. Mükemmel Taktik: Zihnin Manipülasyonu

  1. Zihnini yanlış ve mantıksız düşüncelerden azat etmelisin.

İnsanlar, nedense kendi kendini ezmeye ve kendi özgüvenini kendi eliyle baltalamaya çalışırlar. Bunu çoğu zaman bilmeyerek yaparlar ve bu yanlış gidişin en büyük nedeni de “yanlış ve mantıksız düşünceler”dir maalesef.

Kendini hiç: “Sen bu işi yapabilecek potansiyele sahip değilsin, bırak da bu işi bu konuda uzman olan birileri yapsın.” derken yakaladın mı?

Yukarıdaki içsel söylem sana da tanıdık geliyor değil mi? Tanıdık geliyor; çünkü insanlar zihinlerinde böyle söylemler uydurup kendilerini bu söylemdeki mantıksız mantığa uydurmaya eğilimlidirler. Bunu çoğu zaman ben de yapıyorum; ancak artık bunun farkındayım. Zaten mühim olan da, bu farkındalığı yakalamaktır; emin ol gerisi gelecektir.

 

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir, 4. Mükemmel Taktik: Geçmişin Hasretçisi Olmak

  1. Geçmişinden güç al.

“Daha ileriye atlayabilmek için geri adım atmak şarttır.” veya “Geleneği olmayanın geleceği de yoktur.” gibi söylemler genellikle tarih bilinci için kullanılan ifadelerdir; ancak ben bu ifadeleri özgüven eksikliği nasıl giderilir, bağlamında kullanmak istiyorum. Şöyle ki:

Her insanın geçmişi, özgüven kazanmak adına bir altın yatağı gibidir. Fakat insanların çoğu, bu altın madeninde dolaşmak yerine çorak arazide dolaşmayı tercih ederler.

Şimdi kendi geçmişini biraz düşün ve şu soruya cevap ver lütfen

“Kendi geçmişinden, özgüven kazanmak için gerekli olan deneyimi ve yaşanmışlığı çıkaramaz mısın? Geçmişin bu kadar fakir mi?”

Ben dünyada bu soruya olumsuz cevap verecek tek bir insan dahi tanımıyorum. Yeter ki yeterince düşünmüş olsun. Öyleyse sen de kendi geçmişinden güç alarak kendi geleceğini tesis etmelisin.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir, 5. Mükemmel Taktik: Pozitif Düşünce Nedir?

  1. Olumlu yönlerini düşün.

Neden daima olumsuz yönlerine odaklanıp kendini amansız bir umutsuzluğun kucağına bırakıyorsun ki? Seni motive edecek hiçbir olumlu yönün yok mu? İnsanların takdirine şayan olacak pozitif bir özelliğini söyleyemez misin?

Eminim ki, eline bir kağıt kalem alıp birkaç dakika düşünecek olursan, onlarca güzel yönünü yazabilirsin.

Peki, özgüven eksikliği nasıl giderilir, sorusuyla bu maddenin ilgisi ne?

Dostum insan, birkaç güzel ve olumlu yönünü düşünerek ve o yönlerine odaklanarak kendini motive edebilir; bu motivasyon da özgüven eksikliğine set çeker. Öyleyse hiç vakit kaybetmeden eline bir kağıt kalem alıp yazmaya başla.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir, 6. Mükemmel Taktik: Topluluk Önünde Konuşma

  1. Topluluk önünde konuş.

İnsanın özgüven kazanmasına vesile olan en büyük faktörlerden biri de “topluluk önünde konuşma egzersizi” yapmaktır.

Biliyorum ilk aşamada bu yöntem seni zorlayabilir ve hatta önünde konuşacak bir topluluk bulamayabilirsin. Bu konuda şöyle bir öneride bulunmama müsaade et:

İlkin bir kişiye konuş, sonra iki, sonra üç ve bu sayıyı her seferinde arttır. Bir yerde öyle bir noktaya geleceksin ki, özgüven eksikliği probleminden eser kalmayacak.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir, 7. Taktik: Kademeli Yaklaşma Taktiği

  1. Kademeli yaklaş.

Korkuların üstesinden gelebilmek için geliştirilen en güzel yöntemlerden biridir “kademeli yaklaşma” tekniği.

Özgüven eksikliği de temelinde bir korku barındırdığı için, kademeli yaklaşma tekniği çok başarılı bir yöntem olabilir.

Bir önceki madde olan “topluluk önünde konuş” önerimde sözünü ettiğim yöntemi (önce bir kişi, sonra iki kişi, sonra üç kişi…) burada da kullanabilirsin, şöyle ki:

Diyelim ki denize girmekten korkuyorsun; öncelikle uzun süre deniz manzarasına bak ve zihnini bu görüntüye alıştır. Sonra, gerçek bir denize bak, ardından sadece ayaklarını denize sok ve yavaş yavaş bu korkunun üstesinden gel.

Sadece bir örnek ile aktarmaya çalıştığım kademeli yaklaşma taktiği, özgüven eksikliği nasıl giderilir, diyenler için bir can simidi olabilir.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir, 8. Mükemmel Taktik: Kalabalık Yöntemi

  1. Kalabalığa gir.

Kalabalık, genellikle özgüvenin artmasına ve yalnızlıksa çoğu kez özgüven kaybına sebebiyet verir. Bu yüzden tek başına kalıp bu problemin üstesinden gelmek yerine, kendini kalabalık ortamlara atıp ifade etmeye çalışmalısın. Bu durum, kalabalık ortamlarda vakit geçirmeyi sevmeyen kişiler için çok zor, biliyorum; ancak özgüven kazanmak isteyen biri, bunu yapmak zorundadır.

Ve bir öneri: Özgüven eksikliği nasıl giderilir, sorusuna farklı ve zengin cevaplar bulmak için şu kitabı da incele: Özgüvenin Temel Dinamikleri (tıkla)

İsterseniz özgüvenle alakalı şu yazıları da inceleyebilirsiniz:

özgüven kazanmanın 10 süper garantili yolu

 

özgüven nedir, nasıl kazanılır? 12 mükemmel bilgi ve yöntem

İlgili kelimeler: özgüven eksikliği