Cesaret nasıl kazanılır, 10 mükemmel yöntemle cesaret kazan!

Cesaret Nasıl Kazanılır, 10 Mükemmel Yöntemle Cesaret Kazan!

Sevgili okurlar, cesaret nasıl kazanılır, sorusuna yönelik 10 adet harika madde aktaracağımız bu yazıda sizden istediğimiz tek şey, her maddeyi mutlaka okuyup anlamaya ve sindirmeye çalışmanızdır. Zaten maddeleri okurken, yazı içerisindeki “cesaret kazanma taktikleri”nin ne kadar etkili ve farklı olduğunu göreceksiniz. Konuyla ilgili bir uyarı ile başlamak istiyoruz:

Cesaret Nasıl Kazanılır, Önemli Bir Uyarı

Önemli Uyarı: Cesaret nasıl kazanılır, sorusunu soran herkesin farklı bir alanda cesaret kazanmak istediğini bildiğimiz için, herkese yönelik (herkese hitap eden) genel konulardan söz etmeye çalıştık. Lütfen siz, cesaret kazanma maddelerini okurken kendi durumunuzu düşünün ve yazıdaki taktikleri kendi durumunuza uyarlamaya çalışın. Maddelere geçiyoruz:

Cesaret Nasıl Kazanılır 1, Özgüven Nedir?

  1. Özgüven hakkında bilgi sahibi olmak, özgüven doğuştan mı gelir?

Özgüven ve cesaretin, birbirinin ardışığı olduğunu ve biri olmadan diğerinin de olamayacağını zaten biliyoruz. Fakat maalesef birçoğumuz “özgüven”le alakalı konularda yeterince bilgi sahibi değiliz.

Örneğin birçok kişi,  özgüvenin doğuştan getirilen bir yetenek olduğunu ve sonradan hiçbir şekilde kazanılamayacağını zanneder. Oysaki özgüven, doğuştan getirilen bir yetenek değil, sonradan kazanılan bir beceridir.

Zaten işin güzel tarafı da budur, yani hiç kimse “anadan doğma bir cesaret” ile yeryüzüne gelmiyor, bilakis herkes cesareti de korkuyu da çevresinden öğreniyor. Bu bilgi, oldukça önemlidir; çünkü bu bilgi sayesinde umutsuzluğa düşmekten kurtulup kendimize yatırım yapmaya ve vakit ayırmaya başlayabiliriz.

 

Cesaret Nasıl Kazanılır 2, İçses Nedir?

  1. İçses nedir ve nasıl denetlenir?

Özgüven ve cesaretten söz eden herkes, bir içsesten de söz eder; ama birçok kişi bu içsesin nasıl kanalize edileceğini bilmez. Şimdi içses olayına bir açıklık getirelim:

Sevgili okurlar içses, kişinin gün içerisinde sürekli olarak maruz kaldığı kendi duygu ve düşüncelerinin bir toplamıdır ve bizi asıl yöneten de, içimizden gelen bu sestir.

Aslında hepimiz bu sesin nasıl olduğunu biliriz, çünkü herkes bu sesin etkisindedir ve maalesef “içsesin negatif etkisi” çok ağırdır. Çünkü bu ses, çoğunlukla bizi korumak için “yapma, olmaz, başarısız olacaksın” gibi olumsuz telkinlerde bulunur.

Peki, cesaret nasıl kazanılır, diyen biri bu olumsuz telkinlere karşı ne yapabilir? İşte şimdi, tam da o konuya geliyoruz:

Öncelikle içsesinizin size neler fısıldadığını tespit etmelisiniz ve bu olumsuz söylemleri her duyduğunuzda kendinize olumlu bir telkinde bulunmalısınız. Bunu yapmaya başlayınca ilk etapta bir hayli zorlanıp sıkıntı yaşayabilirsiniz, ne var ki zamanla olumsuz telkinlerin olumlu söylemlere dönüştüğüne şahit olacaksınız.

Bu maddeyi, içsesine kulak ver ve kendini tanı, sözüyle bitirmek istiyorum.

Cesaret Nasıl Kazanılır 3, Sosyal Öğrenme Nedir?

  1. Körle yatan şaşı kalkar mı?

Sosyal öğrenme veya model alma yoluyla öğrenme dediğimiz öğrenme çeşidi, hayatımızın her safhasında ve köklü bir şekilde kendini hissettirir. Öyle ki biz, konuşmaktan adım atmaya veya yemek yemekten göz kırpmaya kadar her şeyi, çevremizdeki insanlardan öğreniriz.

Dolayısıyla korkak ve ürkek olmayı da, cesur ve gözüpek olmayı da büyük oranda çevremizdeki insanlar belirler. Yapılan birçok araştırma da bu iddiayı destekler niteliktedir.

Dolayısıyla, atasözünde de ifade edildiği gibi körle yatan gerçekten de şaşı kalkar. Bu nedenle çevrenizde bulunan insanları iyi seçmeniz şart. Öyleyse bana arkadaşını söyle, sana cesur olup olmadığını söyleyeyim.

 

Cesaret Nasıl Kazanılır 4, Hayal Mekanizması

  1. Hayal etmenin gücünü gör.

Cesaret kazanmak istediğiniz alanı düşünün ve şimdi hemen, yapmak istediğiniz şeyi hayalinizde yapın.

Az biraz tedirgin oldunuz değil mi? Peki neden? Çünkü zihniniz, sizin hayalinizde kurduğunuz o kurgunun gerçek olduğunu zannetti. Nasıl mı?

Sevgili okurlar, bu bilgi dünyanın en değerli bilgilerinden biridir: “Zihin, gerçekle hayali birbirinden ayırt edemez.”

Yani siz, hayalinizde bir olay yaşadığınızda zihniniz onu gerçekten yaşadığınızı zanneder ve ona göre tepki verir. Peki, bu bilgiyi cesaret nasıl kazanılır, sorusuna nasıl adapte edebiliriz? Şöyle ki:

Her gün birçok defa (en az 10 kez) cesur olduğunda yapmak istediğin şeylerin hayalini kur. Kuracağın hayal, oldukça canlı, renkli ve gerçekçi olsun. Bu sayede beynin, onu gerçekten yaptığını zannedecek ve bu duruma alışacak. Sen, o işi gerçek hayatta yaptığında da sana engel olmayacak. Önceden defalarca yaptığı bir işi, neden bir kez daha yapamasın, değil mi?

Cesaret Nasıl Kazanılır 5, Bilinçaltının Derinliği

  1. Bilinçaltı hakkında bilgi edin.

Bu maddeyi bir olayla izah etmeye çalışalım:

Topluluk önünde konuşma fobisi olan ve kendini ifade ederken ürkek tavırlar sergileyen bir adam, bir hipnoz seansına katılır. Hipnoterapist, adamın çocukluğuna kadar iner ama hiçbir ciddi olumsuzluk ile karşılaşamaz. Biraz daha geriye gider ve adamın anne karnında maruz kaldığı bir olayı keşfeder.

Adam, anne karnında iken babası, annesinin karnına bir tekme atmış ve “ben bu çocuğu istemiyorum” demiştir. Adam, daha anne karnında iken, başta babası olmak üzere tüm dünyaya ve insanlara karşı negatif bir bakış açısı geliştirmiş ve bilinçaltı, dünyanın güvenilir bir yer olmadığı sonucuna varmıştır.

Olayın devamını aktarmayıp direkt sonuca odaklanalım:

Korkularınızın kaynağında bilinçaltı ile ilgili süreçler olduğunu bilin ve bilinçaltı konusunu etraflıca inceleyin.

Cesaret Nasıl Kazanılır 6, Yazma Terapi

  1. Cesur olduğunu yazarak dile getir.

Birçok düşünür, insanın düşünceden ibaret olduğunu dile getirir; gerçekten de insan ne düşünüyorsa odur. Peki, ne düşüneceğimizi kim belirliyor?

Cevap: Çoğu zaman başkaları belirliyor, ama istersek biz de belirleyebiliriz. Nasıl mı? Yazarak…

Her gün, sadece 5-10 dakika boyunca eline bir kağıt kalem al ve cesaret kazanmak istediğin alanları yazıp hedeflerini görünür kıl. Bunu yaptıkça kendini daha iyi hissedip motive olduğunu göreceksin.

 

Cesaret Nasıl Kazanılır 7, Slogan Olmadan Olmaz!

  1. Kendine bir slogan bul.

Bu yöntem, oldukça basit ama bir o kadar da etkilidir; çünkü bu tekniğin içeriğinde “klasik koşullanma” veya çapalama denilen harika bir gizem var.

İleriki yazılardan birinde çapalama denen mekanizmayı çok daha detaylı anlatma sözü vererek, şimdilik sloganın gücüne temas edelim.

Örneğin bir arkadaşım, kendini yetersiz ve güçsüz hissettiği zaman dilimlerinde: “Bu hayatta ya tozu dumana katarsın veya tozu dumanı yutarsın!” sloganını söyleyerek aniden cesaretle dolar.

Sen de kendini motive edecek ve sana muhtaç olduğun zaman dilimlerinde güç katacak bir slogan bul ve onu hayatının muazzam sözleri arasına kat.

Cesaret Nasıl Kazanılır 8, Daldırma Yöntemi Nedir?

  1. Kademeli yaklaşma veya daldırma yöntemi daima işe yarar.

Psikolojide cesaret kazandırma veya korkulardan arındırma yöntemlerinden biri olan “kademeli yaklaşma” veya “daldırma” denilen bir yöntemden söz edilir.

Bu yöntem, yerli yerinde kullanılınca oldukça başarılı sonuçlar doğurur. Örneğin, kediden korktuğunu düşünelim; ilk etapta kedi fotoğrafının yanına yaklaşacaksın, sonra gerçek bir kediye 5 metre uzaktan bakacaksın, ardından 4 metre…

Bu yöntem, birçok insanın istediği alanda cesaret kazanmasına kapı aralamış ve birçok kişinin hayat kalitesine ihtişam katmıştır, sen de denemelisin.

 

Cesaret Nasıl Kazanılır 9, Korku-Cesaret İkilemi

  1. Korku kapıyı çaldığında…

Bir söz korku-cesaret ikilemini şöyle dile getirir:

“Korku kapıyı çaldı.

Kapıyı cesaret açtı.

Kapıda kimse yoktu!”

Bu sözü düşünmek bile sana cesaret katacaktır, fakat ben konuyla alakalı olarak şunu da dile getirmeliyim: “Birçok korku, vehim ve hayalden ibaret gerçekliği olmayan kuruntular yığınıdır.”

Cesaret Nasıl Kazanılır 10, Kişisel Gelişim Yolculuğu

  1. Kişisel gelişim kitapları nasıl işe yarar?

Kişisel gelişim kitaplarının hep kötü yönlerine vurgu yapan kişilerin söylemlerindeki haklılık payını teslim etmekle beraber şunu da ifade etmeliyiz:

Kişisel gelişim kitaplarını okuyan kişi, bu kitaplarda anlatılan bilgileri yavaş yavaş bilinçaltına eker. Bu tohumun bilinçaltına ekilmesi, bilinçaltının dönüşmeye başladığını gösterir.

Ve bir müddet sonra kişi, hayatında istediği değişimi gerçekleştirmeye başlar.

Bu bağlamda örneğin Özgüvenin Temel Dinamikleri adlı şu kitabı (tıkla) okumanı öneririz.

İsterseniz şu yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Kız tavlama sanatında 15 mükemmel ve garantili teknik

 

Bu cesaret duası cesaret hapından daha etkili!

İlgili kelimeler: cesaret kazanma, nasıl kazanılır