Boşanma Sebepleri Konusunda En Detaylı ve Çarpıcı Yazı, Kaçırmayın!

Boşanma Sebepleri Konulu Bu Yazıda Çok İlginç Gerçekleri Öğreneceksiniz!

Evlilik, kadın ve erkeğin mutlu bir beraberlik için nikah akdiyle bir araya gelmesidir. Boşanma ise evlilik kurumunun çeşitli nedenlerden dolayı sürdürülemeyip eşlerin ayrılmasıdır. Evlenen bireyler ömür boyu beraberlik için evet demektedir. Düğün davetiyelerine yazılan, ömür boyu sürecek mutluluğumuzu sizinle paylaşmak istiyoruz ifadesi bu niyetin en bariz göstergesidir.

 • Hiç kimse ayrılmak için evlenmez. Fakat yaşanan bazı sıkıntılar neticesinde eşlerin, çocukların psikolojileri yıprandığında, anlaşmazlıkla aşılamadığında, çözüm yolları çare olmadığında artık boşanma kaçınılmaz olur.

Boşanma sebepleri eşlerin durumuna göre değişmektedir. Ülkemizin aile yapısı ve boşanmalarını nedenlerini öğrenmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir anket yapmış ve boşanma nedenleri sorgulanmıştır. Yapılan anket sonuçlarına ve toplumda baskın olan nedenler belirlenmiştir.

1- Maddi Kriz ve Boşanma Nedenleri

Evliliklerinde problem yaşayan bireylerin hemen ayrılmayı düşünmesi doğru bir karar değildir. Evlilik kadar boşanma kararı da çok ciddi bir iştir. Şakası olmaz. Çocuk veya çocuklar varsa durumun kritiği daha dikkatlice yapılmalıdır.

 • Ayrılığı düşünmeden evvel Evlilik Terapisti, Aile Danışmanı gibi seçeneklerden destek almak gerekir. Bazen yapılan hataların birileri tarafından gösterilmesi ve büyük resme uzaktan bakabilmek çözümü kolaylaştırmaktadır. Boşanma sebepleri üzerine yapılan araştırmalar maddi krizlerin boşanmalar üzerinde etkisi olduğunu kabul etmektedir.

Fakat tek neden yaşanan ekonomik sebepler değil. Ekonomik sebeplerden dolayı yıpranan sinirlerin eşleri yıpratmasıdır. Yaşanan maddi krizler eşlerin arasındaki iletişimi etkilemektedir. Etkilenen iletişim yanlış anlamalara ve anlaşılmamalara meydan vermektedir.

2- Boşanma Sebepleri ve İletişim Sorunları

İnsanlar konuşarak anlaşmaktadır. Normal hayatta olduğu gibi eşler arasında da bazı problem ve sıkıntılar yaşanabilir. Sıkıntıları aşmanın en kolay ve kestirme yolu eşle konuşmak ve duyguları paylaşmaktır. Duygu paylaşımında aynı frekanstan konuşmak önemlidir.

Boşanma sebepleri arasında iletişim nedenleri en ön sıralarda yer almaktadır. Kadın veya erkek sıkıntısını anlatırken karşısındaki eş anlamaz ve önem vermezse sıkıntı daha da büyür. Çözüm beklenen yerde probleme dönüşür. Çiftler:

 • Sürekli eleştirme
 • Sürekli suçlama
 • Sürekli savunma modunda olma
 • Araya görünmez sırdan duvarlar örme
 • Sürekli hor görme ve küçümseme halleri evliliği tehdit etmektedir.

3- Sorunları Göğüsleyememek ve Boşanma Nedenleri

İster ekonomik sebepler olsun ister başka sebepler hayatta dalgalanmalar muhakkak ki olmaktadır. Çift olmuş olan eşler dalgalara birlikte göğüs germeyi başarabilmektedir. Yaşanan dalgalarda eşler evliliğin verdiği sorumlulukla hareket ederek, sorunları ilişkilerinin arasında alarak atlatabilmektedir. Birbirini tanıyan ve anlayışlı çiftler her türlü sıkıntıyı boşanma sebepleri haline getirmeden geçirmeyi başarabilmektedir.

Sıkıntılar bazı çiftleri daha çok birbirine yaklaştırırken, empati kuramayan, devamlı agresif tavırlar sergileyen, evliliğin sorumluluğunu taşımayan davranışlar sergileyenleri ise birbirinden uzaklaştırır. Bu tavırları sergileyen eşler çözümden ziyade birbirlerini yıpratmanın mücadelesini vermektedir ki durum zamanla uzaklaşmaları aşılamaz krizlere ve sonuçta ayrılıklara kadar götürebilir.

4- Boşanma Sebepleri ve Hayatın Tadının Kaçması

Evlilik hazırlıkları yapan çiftlerin hayallerini masal gibi bir evlilik süslemektedir. Pembe panjurlu evinde, birbirini seven, arzulayan, düşünen çiftler vardır hayallerde. Evliliğin cicim ayları tam hayallerdeki gibi geçse de yıllar içerisinde yaşanan sıkıntı ve problemler evliliği yıpratmaktadır.

 • Her evlilikte sıkıntılar olsa da çiftlerin problemlere yaklaşımı ve çözümleri neticeyi belirlemektedir. Bazı çiftler yaşadıkları fırtınalarla evlilik gemisini güçlendirirken bazıları gemiyi batırmaktadır. Boşanma sebepleri aslında yaşanan sıkıntılar değil eşlerin birbirine karşı sevgilerinin, arzularını bitmiş olmasıdır.

Bakışlarında sevgi olmayan, devamlı birbirini suçlayan eşler için artık hayatın tadı kalmamıştır. Çatışma haline girmiş çiftlerin hayalleri süsleyen yüksek standartlardaki hayatı yakalamaları zordur.

İlginizi Çekecek: İlk Buluşma Konusunda Mutlaka Bilmeniz Gereken Detaylar, Okumalısınız!

 5- Geliyorum Diyen Boşanma Sebepleri

Hayatın nedenlerini ve niçinlerini çok iyi okumak gerekir. Olayların neden sonuç ilişkisi çözümlendiğinde sorunlar daha kolay çözülecektir. Evlilik zor, meşakkatli bir o kadar da güzel bir kurumdur. Huzuru insanın evinde bulması kadar harika bir durum söz konusu olamaz.

 • Huzur ve mutluluk bir sonuçtur. Bu sonucun nedenleri vardır. Bu nedenler anlayış, sevgi saygı, hoşgörü, birbirini anlama, derdiyle dertlenme, değer vermedir. Çiftler arasında problem yaşandığında karşısındakini ne kadar üzdüğünün farkına varan eş bir daha o hareketi yapmaz çünkü eşine değer verir. Bir yarası, kederi varsa onunla ilgilenir çünkü ona saygı duyar onu sever.

Ayrılmış insanların boşanma sebepleri olan olayları dinlediğinizde, olaylara tarafsız bir gözle baktığınızda telafi edilebilecek kusurların telafi edilmemesinin neden olduğunu görürüz. Boşanma aniden gerçekleşmez, birikir, geliyorum der ve sonunda patlak verir. Evliliği üzerinde düşünemeyenler bağırarak gelen boşanmayı göremez ve engel olunacak bir durumsa bile durduramaz.

6- Boşanma Sebepleri; Küçümsemek

Evlilik ömür boyu devam etmesi arzulanarak yola çıkılan bir kurum olduğundan karar verirken çok iyi düşünmek gerekmektedir. İnsanlar her zaman kendi yaşam standardında biri ile evlenmemektedir.

 • Eşler birbirine evet derken kime ve neye evet dediklerini bilerek evlilik yoluna çıkmaktadır. Evlendikten sonra çiftlerden birinin diğerini ekonomik durum, kültür seviyesi gibi nedenlerden küçümsediğinde bu durum boşanma sebepleri arasında yer almaktadır.

Hiçbir birey ne yalnızken ne de toplum içerisinde başka biri tarafından küçümsenmeyi hak etmez. Özellikle birilerinin yanında küçümsenmek kişinin psikolojisini bozabilir.

Eşlerden birinin kendi ailesinin veya arkadaşlarının yanında diğerini küçük düşürücü ifadeler kullanması ayrılığı tetikleyen tutumlar arasında zikredilebilir. Boşanma sebepleri arasındaki küçümseme:

 • Dalga geçme
 • Onur kırıcı sözlerle eğlenme
 • Başarılarını önemsememe
 • Başkalarıyla kıyaslama
 • Hakaret içeren lakaplar takma
 • Konuşurken dinlememe
 • Ailesini beğenmeme şeklinde de ortaya çıkabilir.

7- Boşanma Sebepleri; Eleştiri ve Agresif Tavırlar

Bazı eşler, diğerinin yaptığı en ufak bir yanlışı dahi eleştirir, tolerans göstermez, yapılan hatadan rahatsızlık duyar, geçmişte yapılan hataları unutmayıp devamlı yapanın karşısına çıkarır. Bu durum karşısındaki partner tarafından neyi doğru yapıyorsun ki veya her zaman her şeyi yanlış yapıyorsun tavrına bürünür. Devamlı eleştiri durumunda olan eşin yanında rahat olmak ve huzurdan bahsetmek imkansız olacaktır. Zamanla tedirginliğe dönen bu durum boşanma sebepleri arasına girecektir.

 • Yapılan bir işte veya alınan bir kararda yanlışlığın olması durumunda eşin agresif savunmacı tavır takınması karşısındakini suçlamaya dönmektedir. Senin yüzünden oldu şeklindeki bu tavrın devamlı olması eşler arasında haklı veya haksızlık mücadelesinin başlamasına yol açar.

Zamanla her iki tarafa da acı veren sözlerin sarf edilmesi, şikayetlerin artmasına neden olur. Sözler ve şikayetler eşlerin her birinde haksızlığa uğramış olmak ve anlaşılmama duygusuna kapılmasına neden olur.  Bunlar boşanma sebepleri arasında oldukça önemli duygulardır.

8- Diğer Boşanma Sebepleri

Sorunlar çözüldüğü müddetçe bağları kuvvetlendirir. Şayet eşler veya eşlerden biri yaşanılan sorunları görmezden gelip hasır altı ediyorsa ayrılığın yaşanmasına üzülmemelidir. Çünkü yaşanan ve çözüme kavuşmayan her sorun ayrılığın habercisidir.

 • Hiçbir sorun yokmuş gibi davranmak olayı daha çözümsüz hale getireceğinden olay boşanma sebepleri arasında yerini almadan çözülmelidir. Sorunlardan kaçmak boşanmayı hızlandırır. Çünkü çiftler arasında güvensizlik duygusunu oluşturur.

Evlilik akdi yapılırken eşler kurumdaki sorumluluklarını kabul etmektedir. Sorumluluklarını yerine getirmeyen, ailesinin geçimini sağlamayan bir erkek, çocuklarıyla ilgilenmeyen bir hanım, zamanla eşinin gözünde güvensiz bir kişiye dönüşecektir. Güvensizlik ise evliliğin temelinden sarsmaktadır. Evlilik kurumu savaş ve mücadele meydanına dönüşüp boşanamaya doğru gitmeden önce tedbir alınmalıdır.

Boşanma Sebepleri ve Muazzam Bir Aşk İksiri Önerisi

Gideceğiniz sayfada okuyacağınız yorumlar birçok kişiyi hayrete düşürdü, eminiz ki siz de hayretler içerisinde kalacaksınız.

Şuraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumlardan sadece bir kısmı: Gideceğiniz sayfada bunlar gibi nice mucizevi yorum var... 

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi daha yüzlerce yorum var.

İlginizi Çekecek: Gerçek Aşk Nedir, 8 Mükemmel Detay ile Harika Bilgiler, Kaçırma!