eski sevgiliyi unutmanın pratik yolları, 5 inanılmaz yol

eski sevgiliye hasret 1Eski sevgiliyi unutmanın pratik yollarını öğrenmek ister misin, 5 inanılmaz yol için yazıyı sonuna dek okumalısın.

Önemli Not: Eski sevgiliyi unutmanın yolları arayışındaki her insan, aktaracağım yolları muhakkak bilmelidir; bu yollardan en az bir tanesi, seni içindeki derin aşk acısından kurtarıp rahatlatabilir.

Her zaman ve her şartta eski sevgiliyi geri kazanmak ve yeniden elde etmek mümkün olmayabilir, değil mi? Ve hayat, bazen eski sevgiliyi tamamen unutmayı, hem de köklü bir biçimde unutmayı ve aklımızdan büsbütün söküp atmayı gerektirebilir.

O halde, hayatın gerçekleri karşısında duyarsız kalamayız. Bazen unutma yolunu seçmeliyiz. Nitekim, eski sevgiliyi unutmanın pratik yolları başlıklı bu yazımda, sevgiliyi unutmanın en etkili yollarını anlatacağım.

Değerli okurum, eski sevgiliyi unutmanın onlarca yolu olduğu halde, bunlardan birçoğu işlevsiz ve etkisizdir maalesef. Öyleyse etkisiz olan yolları ve çözüm önerilerini eleyip en etkili olanlar üzerinde durmak gerekir. Ben de bu gerçekten yola çıkarak, 30-35 maddelik bir “eski sevgiliyi unutma yolları kılavuzu”nu 5 maddeye sığdırmaya ve özet halinde sunmaya çalıştım, umarım unutma yolunda faydalı olur:

eski sevgiliyi unutmanın pratik yolları 1, zihin programlama tekniği

  1. Zihnini unutmaya programla. Çünkü her şey, zihinde başlar ve orada biter.

Zihin, eski sevgilinin geri dönüşünün olanaksız olduğu düşüncesine alıştırılırsa, daima hatırlamanın yarattığı aşk acısı, zamanla yerini sükûnet ve dinginliğe bırakır.

Dolayısıyla, eski sevgiliyi unutma yolunda yapılabilecek en güzel şeylerden biri, zihni kesin ve köklü bir şekilde unutmaya programlamak olacaktır.

eski sevgiliyi unutmanın pratik yolları 2, çağrışmalı bellek yasası

  1. Bana her şey seni hatırlatıyor, modundan kurtul.

Dostum, insan zihni, “çağrışmalı bellek yasası” ile hareket eder. Bu yasaya göre, bir nesne, daima ilişkili olduğu diğer objeyi anımsatır.

Mesela, “anne” kelimesini telaffuz edince, birçoğumuzun aklına hemencecik “baba” gelir. Çünkü zihin, bu iki kavramı birlikte kodlamıştır.

Aynı şekilde, “siyah”, “beyaz”ı; gece ise gündüzü çağrıştırır. İşte, çağrışmalı bellek yasası dediğimiz bu yasaya göre, insan zihni, bir objeyi, diğer objelerle birlikte kodlayarak akılda tutma eğilimindedir.

Peki, bu bilgi, eski sevgiliyi unutmanın yollarına dair ne tür bir avantaj sağlayacak bize?

Dostum, eski sevgilinle birlikte geçirdiğin her an, zihnine, ona dair bir obje kazımış olmalısın. İşte bu aşamada, onu sana çağrıştıran objelerden uzak durmalısın.

Bu obje, bir piknik alanı olabileceği gibi, bir bank da olabilir. Bir fotoğraf olabileceği gibi bir kolye de olabilir. Koku duygusuna hitap eden bir nesne de, görsel bir obje de olabilir.

Öyleyse, ilk işin, sana eski sevgilini hatırlatan tüm objeleri zihninin gözünün önünden uzak tutmaktır. Ne de olsa, “gözden ırak olan, gönülden de ırak olur.”

Ask Acisi Cekiyorum 1

eski sevgiliyi unutmanın pratik yolları 3, sızan kova hipotezi

  1. Eski sevgiliyi unutmanın yollarından biri de “sızan kova hipotezi”ne göre hareket etmektir.

Sızan kova hipotezine göre, beyin sızan bir kovaya benzer. Sızan bir kova, üzerine su eklendiğinde nasıl ki aşağıdan sızdırıyorsa, beyin de yeni bilgiler edindikçe eski bilgileri unutma eğilimi gösterir.

O halde sözün tam da burasında, eski sevgiliyi unutmanın en kestirme yollarından birinin, yeni bilgiler öğrenip eski sevgiliyi sızdırmak olduğunu söyleyebiliriz. Altta kalan unutulsun. Altta kalanın canı çıksın!

Dostum, şaka bir tarafa, bu bilginin doğruluğunu kendi hayatında gözlemlemiş olmalısın. Yeni, her daim eskiyi unutturur. Öyleyse yeni şeyler öğrenmek, eski sevgiliyi unutmanın yollarından en kullanışlı, en “akıllıca” ve “kültürlü” olanıdır diyebiliriz.

eski sevgiliyi unutmanın pratik yolları 4, yeni okyanuslar taktiği

  1. Yeni şeyler keşfet dostum. Bu madde, 3. maddeyi andırır; ama aynısı değil. Şöyle ki:

Yeni şeyler keşfederek, yeni okyanuslara, yeni renklere ve yeni zevklere yelken açarsın. Bu da, eski sevgilinin hayaletinin, üzerindeki baskısını azaltır.

Çünkü yeni okyanuslar keşfederek, içinde bulunduğun sığ göletin (biz buna eski sevgili diyelim) ne kadar küçük ve ne kadar değersiz olduğunu anlarsın.

Evet, yeni şeyler keşfeden biri, eski bildiklerinin bazen çok değersiz şeyler olduğunu keşfeder. Bu keşif ise, eskinin boyunduruğundan kurtarır insanı.

Burada temel mesele, yeni şeyler keşfederken bu keşiflerden birinin, seni eski sevgilinin hayaletinden kurtaracak kadar güçlü olmasıdır. Bunun için de renkli bir okuma ve araştırma serüvenine adım atabilirsin.

eski sevgiliyi unutmanın pratik yolları 5, kitapların gücü adına…

  1. Eski sevgiliyi unutmanın bir yolu da “bibliyoterapi”dir.

Dilimize “kitap terapisi” şeklinde çevrilebilen bibliyoterapi, özetle, bir kitabın bizi terapi etmesi biçiminde tanımlanabilir.

Hani Montaigne: “Ne tür bir derdim olursa olsun, kitabı elime aldıktan sonra bütün sıkıntılarımı unuturum.” der ya.

İşte, bibliyoterapi, böyle bir şeydir. Okuyarak hafifleme sürecidir.

Peki, ne tür kitaplarla “hafifleme”ye çalışmalıyım?

Bu konuda tamamen özgürsün. Seni hangi kitap cezbediyorsa onunla başlamalısın.

Ancak, konumuz “eski sevgiliyi unutmanın yolları” olduğuna göre, konumuzla bağlantılı olarak, şu kitapla (tıkla) başlamanı önerebilirim.

Profesyonel bir şekilde hazırlanan bu rehber kitap, eski sevgiliyi unutmanın yollarını akıcı ve etkili bir şekilde anlatması bakımından oldukça değerli.

Not: Eğer, eski sevgiliyi unutmanın yolları yerine eski sevgiliyi geri kazanmanın yollarını merak edecek olursan bu sitedeki birçok yazı, sana yol gösterecektir. Örneğin: Sevdiğimi Nasıl Geri Kazanabilirim Diyenler Okusun

Ayrıca son yazılarımız olan Aşk Acısından Kurtulma Yolları, 7 Mükemmel ve Garantili Yol ile Bu Papaz Büyüsü 72 Saatte Etkili, Okumadan Yapma başlıklarını da incelemeni tavsiye ederim.