Aşk acısı nasıl geçer, 10 harika yol ve teknik

ask acisi nasil gecer 1Aşk Acısı Nasıl Geçer, 10 Harika Yol ve Teknik

Bazı soruların elem ve ıstırap yüklü olduğu muhakkaktır. Hatta bazı soruların gözyaşı ve keder yüklü olduğu da yine bilinen bir gerçektir. Fakat hangi soru, aşk acısı nasıl geçer ve nasıl unutulur soruları kadar acı ve gözyaşı yüklü olabilir ve hangi soru insanı bu kadar yorabilir?

Bu blogda, her ne kadar eski sevgiliyi geri getirmek ile ilgili yazılar yazıyor olsam da bazen takdir-i ilahi, insanların kaderine kavuşamamayı ve aşk acısı çekmeyi yazıyor nedense. Bu yüzden ben de, aşk acısıyla ilgili en çok aranan sorulardan birine, aşk acısı nasıl geçer, sorusuna yer vermek istedim bu yazımda.

Aşk acısının seni halden hale soktuğunu ve şairin: “Su uyur, düşman uyur, hasta-i hicran uyumaz.” dediği kıvama getirdiğini, ayrılık acısının yüreğini kemirdiğini biliyorum. Ama aşk acısını hafifletip dindirmenin bazı yolları olduğunu da bilmeli ve bu bilginin gücüyle ferahlamalısın dostum.

İşte sana bazı öneriler:

Ask Acısı Nasıl Geçer 1, Yalnızlık mı Tek Başınalık mı?

  1. Yalnızlık yerine “tek başınalık” kavramını tercih etmelisin.

Yani kendini hayattan ve diğer insanlardan soyutlayıp yalnız ve güçsüz kaldığını düşünmek yerine, hayatın bazı safhalarında “tek başına” olman gerektiğin, tek başınalığın insana enerji ve moral verdiğini bilmelisin.

Değerli okuyucum, tek başınalık, kişinin azmini ve iradesini biler. Ve bilenmiş bir irade, çetin bir soru olan aşk acısı nasıl geçer, sorusunun üstesinden kolaylıkla gelebilir.

Hani şimdi kendi kabuğuna çekilip aşk acısının stresi ile mücadele etmeye çalışıyorsun ya. İşte bu süreçte, ben tek başıma nice acılara göğüs gerdim, bu konuda bir hayli tecrübeli ve dayanıklıyım, aşk acısının mı üstesinden gelemeyeceğim, diyerek kendi kendine pozitif enerji telkin etmelisin.

Ask Acısı Nasıl Geçer 2, Unutmak İçin Zorlamak ve Kasmak İşe Yaramaz!

  1. Unutacağım diye kendini kasma, zorlama, kendi haline bırakıp rahatla.

Değerli okuyucum, şimdilerde, aşk acısı nasıl geçer, diye soruyor olabilirsin; ama emin ol, hayat yine mütebessim ve vefalı yüzünü gösterecek sana. Cahit Sıtkı’nın ifadesiyle:

“Açmaz mı sandın gülü?
Dinle öten bülbülü.
Hallettik her müşkülü,
Gönül zaviyesinden.”

Yeter ki acele edip işini daha da zorlaştırma ve şöyle düşün: Şimdiye dek yaşadığın onlarca ağır ve ezici acıdan hangisi ebediyen devam edip seni iki büklüm etti, hangi acı yıllar yılı boğazına sarılıp seni canından etti?

Evet, aşk acısı nasıl geçer, sorusunun can yakıcı ve yürek hırpalayıcı olduğunu biliyorum; fakat her acı, bitmeye mahkûmdur.

Bu konuda sana, sabır acıdır; ama meyvesi tatlıdır, atasözünü hatırlatmak isterim. İnşallah, bu acının sonu da meyvesi de tatlı olur.

Başka? Aşk acısı başka nasıl geçer?

ask acisi nasil gecer

 

Ask Acısı Nasıl Geçer 3, Felaket Tellalı Olan Zihin!

  1. Zihnini kendine felaket tellalı yapma.

Hani insan, kötü olduğunu düşündüğü bir durumla karşılaşınca, artık o durumu kafaya takip sabit fikir (takınak) haline getirir ya. Sürekli kafasında o durumu kurup hayatı kendine zindan eder ya.

Hani bazı insanlar, daima zihinlerinde mutlu hayat tabloları çizmek yerine felaket senaryoları oluştururlar ya. İşte bu süreç ( aşk acısı nasıl geçer, dediğin bu sancılı dönem) tam da felaket senaryoları oluşturma dönemidir. Sen sen ol, zihnini tablolar çizerken yakaladığında birkaç kez silkinip kendine gel.

Zihninin kötü olana odaklanmasına, negatif enerji ile dolup taşmasına imkan ve fırsat verme.

Ask Acısı Nasıl Geçer 4, Sürekli Kendini Dinleyen İnsan!

  1. Sürekli kendini dinleme.

Evet, “aşk acısı nasıl geçer”in en etkili cevaplarından biri de kendini fazla dinlememektir.

Hani sol tarafının yangın yerine fazla yoğunlaşma diyorum, sonra yanarsın da küllerini toplayamazlar diyorum.

Aşk acısına çok yoğunlaşıp her daim yürek çarpıntını dinleyecek olursan, meslek değiştirip doktor olman gerekir; oysaki sen hastasın. Hastaya düşen, dinlemek değil dinlenmektir.

Tekrar ediyorum, kendini fazla dinleme ki tez elden kurtulabilesin bu zehir zemberek acıdan.

Ask Acısı Nasıl Geçer 5, Hatırlatıcı Nesnelerden Uzak Durmak.

  1. Onu sana hatırlatan bütün nesneleri ve eşyaları hayatından çıkar.

Bu konu, genelde “zihnin çağrışmalı bellek yasası” ile açıklanır ve bu açıklama oldukça mantıklıdır. Şöyle ki:

İnsan zihni, çağrışmalı bellek yasası ile çalışır; yani bazı kavramlar, diğer bazı kavramları çağrıştırır. Örneğin, “siyah” kelimesi “beyaz” kelimesini; “masa” kelimesi “sandalye” kelimesini çağrıştırır.

İşte, sana eski sevgilini hatırlatan ve onunla bütünleşen nesneler de aynı mekanizmaya sahiptir ve sen onları her gördüğünde direkt olarak eski sevgilini hatırlayarak ister istemez “aşk acısının yeniden alevlenmesi” problemine maruz kalacaksın. Öyleyse, yapılacak şey oldukça basit: Çağrışmalı bellek yasasının “eski sevgili-onu hatırlatan objeler” şeklindeki işleyişini kesmek zorundasın.

ask acisi nasil gecer 4

Ask Acısı Nasıl Geçer 6, Sızan Kova Hipotezi Nedir?

  1. Zihin, sızan bir kovaya benzer.

Psikologlar, insan zihnini sızan bir kovaya benzeterek yeni bilgilerin eski bilgileri unutturduğunu ileri sürerler. Nasıl ki altı delik bir kovaya üst taraftan eklenen su, alttaki suyun dökülmesine sebebiyet verirse, aynı şekilde zihin de yeni bilgileri aldıkça eski bilgileri zamanla unutur veya bilinçaltına atar ve üstüne sünger çeker.

İşte bu bilgi, aşk acısı çekenler için güzel bir yönteme kapı aralar:

“Yeni şeylerle beynini meşgul ederek eski acı anıları unutmaya çalışmak.”

Gerçekten de seni heyecanlandıran ve hayatına yenilik katan herhangi bir uğraş bulursan, zihnin kendini yeniden programlayacak ve eski kavramları ve olayları yavaş yavaş silip atacaktır. Çoğu zaman aşk acısının en etkili ilacının zaman olduğunu dile getirirler; nitekim ben de buna katılıyorum. Ne var ki burada sözünü ettiğim yöntem, “sadece zamana bırak” taktiğinden daha etkili ve mutlaka denenmesi gereken bir taktik.

Ask Acısı Nasıl Geçer 7, Geçmiş Zaman Olur ki Hayali Cihan Değer!

  1. Kötü anılara odaklan.

Birçok psikolog, aşk acısının temelinde “güzel hatıraların kaybı” olduğunu dile getirir. Öyle ya, insan güzel şeyleri kaybettiğinde ister istemez acı çeker. Peki, “kötü anılara odaklanmak” ne kazandıracak bize?

Kötü anılara odaklanmak, zihnimize: “O anılar, hatırlanmaya değecek önemli anılar değildi ki, baksana sana acı vermekten başka bir işe yaramıyor.” mesajını verecek ve bizim bu acıdan kurtulmamıza vesile olacaktır.

Bu bağlamda bazı ilişki uzmanları bir adım daha ileri giderek şunu söylerler: Gerekirse eski sevgilinizin kötü yönlerini de düşünerek zihninizin ondan uzaklaşmasını sağlamaya çalışın.

ask acisi nasil gecer 2

Ask Acısı Nasıl Geçer 8, Yazma Terapi Diye Diye Şair Olduk!

  1. Şiir yazmak da aşk acısına iyi gelir.

Birçok psikolog, insanın içindeki aşk acısını “kağıda dökmesi” gerektiğini ifade eder. Neden mi?

Çünkü kâğıda aktarılan dert, insanın içini oymaktan vazgeçer ve insanın deşarj olmasını sağlar. Çünkü içte biriken ve ıstıraba neden olan acıların kâğıda aktarılması, insanın rahatlamasına ve rahat nefes almasına kapı aralar.

Bu yüzden birçok psikolog, “yazma terapi” diye bir yöntemden bahsederek aşk acısı çeken kişileri şiir yazmaya teşvik ederler. Tabi şiir yazmak yerine içindeki acıyı kağıda aktarmak daha sağlıklı bir yöntem olduğu için ben, düzyazı halinde içindeki duyguları dışa vurmanın daha makul bir yol olduğunu düşünüyorum. Seçim senin.

Ask Acısı Nasıl Geçer 9, Bir Odaya Kapan ve Bangır Bangır Bağır!

  1. Garip bir yöntem; ama çok etkili.

İçte biriken sıkıntıların bir şekilde kendini dışarıya atmak istediğini biliriz; insan, içindekileri dışarı atarak rahatlamaya çalışan bir düzeneğe sahiptir.

Sıkıştığımızda tuvalete gidip bizi rahatsız eden fazlalıkları dışarı atmaya çalışmamız buna örnek olduğu gibi, üzüldüğümüzde ağlayarak duygularımızı gözyaşıyla dışarı aktarmamız ve bu sayede rahatlamamız da buna örnektir.

Kin ve nefret duyduğumuz kişileri dövüp rahatlama isteğimiz de aynı şekilde değerlendirilebilir ve bu konuda daha nice örnekler verilebilir.

İşte bu noktada, içimizde biriken kötü duyguları dışa vurmak için bir odaya kapanıp “bağırmak” yöntemini de kullanabiliriz. Bunu yaptığında kısa süre sonra (3-5 dakika içinde) yorulup rahatlayacağını göreceksin. Hatta mümkünse, bir odaya girip elinde birkaç yastık al ve onları döverek bağır.

Evet, katılıyorum ilginç bir yöntem; ama bu yöntemi de bazı psikologların önerdiğinin altını çizmek isterim.

Ask Acısı Nasıl Geçer 10, Tecrübe Her Şeydir Diyenlere Özgü.

  1. Şu sayfayı (tıkla) bir kez baştan sona oku, çok rahatlayacaksın inşallah.

Çok Önemli Not: Tıkla dediğim sayfada yer alan yorumların tamamını baştan sona kadar okumanı ve bu şekilde ufkunu genişletmeni öneririm.

İstersen şu yazıları da inceleyebilirsin:

erkekler yatakta ne ister 10 muhteşem taktik

 

20 maddede erkekleri tavlama sanatı

İlgili kelimeler: aşk acısı nasıl geçer unutulur