12 maddede bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın sorusuna yanıtlar

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın sorusu ikili ilişkilerdeki en önemli meselelerden biridir. Çünkü erkekler duygularını dışa vurmak konusunda çok başarılı değillerdir. Onların duygularından emin olmak ve ona göre hareket etmek için bazı kesin belirtilere ihtiyaç vardır.

bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 1

İşte bu yazımızda erkeklerin hoşlanma belirtilerinden 12 tanesini siz sevgili okurlarımızla paylaşacağız. Burada sıralanan detayları erkeğin davranışlarında gözlemlediğinizde onun sizi sevdiği konusunda emin olabilirsiniz. Ancak erkeğin “aşkını itiraf edecek cesaret”e ulaşması için epey bir zaman beklemeniz gerekebilir. Çünkü erkekler duygularını açıkça dile getirme konusunda son derece “korkak”tır. Bu nedenle de çoğu zaman aşkta ilk adımı atmak kadına düşmektedir.

İşte aşkını itiraf edemeyen o “kokak adam”ın sizi sevdiğini gösteren detaylar:

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 1

Dedektif gibi hareket edip beni araştırma, merak ettiklerini bana sor, sana cevap vereyim

Hoşlanan erkeklerin ilk yaptıkları şey kadını detaylı bir şekilde araştırmaktır. Kadının ailesi, geçmişi ve şu an neler yaptığı ile ilgili erkek kısa sürede ciddi bilgi sahibi olur.

Eğer bir erkeğin sizin hakkınızda bilgi edinmeye çalıştığınızı duyarsanız bu kesinlikle hoşlanmasına işarettir. Ancak erkeklerin en büyük kusuru sevdikleri kadını yine bizzat ondan değil de üçüncü taraf kişilerden öğrenmeye çalışmalarıdır. Halbuki bu durum kadınlarda tam zıt yönde gelişir. Yani kadınlar sevdikleri bir erkeği araştırma gereği duymazlar ve onu aşk süreci içinde tanımaya çalışırlar.

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 2

Gözlerime uzun uzun bakmanı anladım da dudaklarımdan ne istiyorsun?

Seven erkeklerin bakışları daha derin ve normalden daha uzun sürelidir. Sosyal yaşamda diyaloga girdiğimiz herkesle göz teması kurarız. Fakat bu bakışmalar en fazla 1-2 saniye sürer. Yani bu bakış  “Seni tanıdım, sen de beni tanıdın, o halde konuya geçelim” manasında bir bakıştır. Buna karşın hoşlanan erkeğin kadına bakışı yaklaşık 4-5 saniye kadar sürer. Erkek bu bakışı ile “Senden hoşlanıyorum ve senden gözümü alamıyorum” der gibidir.

Hoşlanan erkeğin bakma süresi normalden uzun olduğu için çoğu zaman aynı ortamdaki diğer insanlar da erkeğin duyguları hakkında fikir sahibi olurlar.

Seven erkeğin bakışları sadece gözlere odaklanmaz. Erkek bakış sırasında bir ya da iki defa gözlerini hafifçe aşağı kaydırarak kadının dudaklarına da odaklanır. Bu erkeğin bilinçli olarak yaptığı bir şey değildir. Sadece erkek farkında olmadan yoğun cinsel isteğini ve birlikte olma arzusunu dile getirmektedir.

bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 2

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 3

Nasıl, beğendin mi yeni giyim tarzımı?

Erkekler, giyim kuşam konusunda belli standartlara sahiptir. Dönüp dolaşıp aynı tür kıyafetleri giyerler. Bazıları siyah tişört meraklısıdır, bazıları takım elbiseden şaşmaz, bazıları ise bir ömür boyu kot giyer.

Erkekler kıyafet konusunda son derece rahat olduklarından bu konuyu gündemlerinden çıkarmışlardır. Bu nedenle kadınların aksine giyim mağazalarında çeyrek saatte aradıklarını bulur ve hemen çıkarlar.

Ancak bu rahatlık aşık erkekte kalmamıştır. Çünkü seven erkek, giyim kuşamını değiştirmeye başlar. Bu durum da onun kararsız seçimler yapmasına neden olur. Eğer erkek son zamanlarda sık sık yeni kıyafetlerle karşınıza çıkıyorsa ya da giyim tarzında değişiklikler görülüyorsa biliniz ki duygu dünyasındaki değişim kıyafetlerine yansımaya başlamıştır.

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 4

Bak, bu çocukluk arkadaşım Murat, bu da top oynadığımız alan…

Erkeklerin hatıraları onların en mahrem alanlarıdır. Bir erkek her zaman çocuk kalır. 12-13 yaşına kadar çok hareketli bir çocukluk geçiren erkekler ömürlerinin bundan sonraki kısmını hep bu ilk çocukluk üzerine kurarlar. Aynı biçimde erkeklerin lise ve üniversitedeki arkadaşlıkları ve anıları da onlar için son derece önemlidir.

Erkekler, geçmişlerine dair anıları çok özel olarak algılarlar ve onları sık sık yad ederler. Eski arkadaşları ile bir araya geldiklerinde saatlerce sıkılmadan anılarından bahsederler.

İşte erkekler bu özel dünyalarını kadına açmaya başladıkları anda kadın erkeğin gerçekten de sevdiğinden emin olabilir. Çünkü erkekler anılarını sadece “çok yakın” hissettikleri kişilere anlatmaktadır.

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 5

Ben “dokunulamaz” değilim, rahat ol !

Erkekler, arzuladıkları kadınlara karşı yoğun bir dokunma dürtüsü içinde olurlar. Fırsatını bulup kadının sırtına, koluna ya da omzuna dokunmaya çalışırlar. Bazıları ise fetişist davranıp kadının eşyalarına dokunmaya kadar işi ilerletebilir.

Erkeklerdeki bu dokunma arzusu, erkeğin içindeki duyguların yeni başlamadığının belirtisidir. Yani erkek uzun bir süredir kadından hoşlanmaktadır ve artık “dokunma isteği”ni yansıtacağı noktaya gelmiştir.

Erkeklerin bu dokunma dürtüleri kadın tarafından çok rahatlıkla “normalleştirilebilir”. Kadın; erkekle el sıkışarak, onun dizine veya omzuna dokunarak dokunmanın normal ve sıradan bir eylem olduğunu ona hissettirmelidir. Aksi takdirde erkekteki bu dokunma içgüdüsü erkeği uzun süre hırpalayıp duracaktır.

bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 4

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 6

Aileni sevdim, arkadaş ortamın çok güzel, iş yerindekilerle ne güzel anlaşıyorsun…

Aşık erkek, sevdiği kadının bütün sosyal ortamını gözü kapalı benimsemektedir. Çünkü o, sadece sevdiği kadına odaklanmakta ve dış dünyada ters giden hiçbir şeyin farkında olmamaktadır.

Normal şartlarda erkeklerin asla benimsemeyecekleri durumlar ve olaylar, aşk sürecinde koşulsuz kabul edilir. Bu konuda ilişkinin ilk iki ayı çok önemlidir. Çünkü bu sürede erkek, kadının ailesini ve bütün sosyal çevresini sadece pozitif özellikleri ile görmektedir.

Ancak ikinci ayın sonunda erkek, yavaş yavaş bu sosyal çevrenin kusurlarının farkına varmaktadır. Bu aşamada da kadına duyduğu sevginin düzeyi belirleyici olmaktadır. Eğer erkek ciddi biçimde sevmeye devam ediyorsa yine toleranslı olmaya devam edecektir. Ancak şikayet edip eleştirilerin dozunu artırıyorsa bilinmelidir ki eski büyü kaybolmuştur.

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 7

Korkakça yapılmış iltifatlar

Erkeklerin iltifat etmeleri onların kur yapma metotları içinde en acemi oldukları davranışlardan biridir. Çünkü erkekler iltifat etme konusunda oldukça yeteneksiz kişilerdir.

Erkeklerin iltifat yapma tarzlarına bakarak onların gerçekten sevip sevmediklerini anlamak mümkündür. Erkek akıcı bir şekilde konuşuyor ve iltifatları peş peşe sıralıyorsa kendisinden şüphelenmekte fayda vardır. Çünkü seven erkeğin iltifatları deyim yerindeyse korkakçadır ve aşık erkek yutkuna yutkuna sevdiği kadına övgüler yöneltmektedir.

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 8

Pürdikkat dinliyor beni ve söylediklerimi onaylıyor

Sadece aşkta değil sosyal hayatta da bir kişiyi aktif olarak dinlemek, ona değer verildiği anlamına gelir. Aşık erkek de sevdiği kadını pürdikkat dinlemektedir. Ancak seven erkeğin dinleme alışkanlığında kendine has bazı özellikler vardır.

Başı hafif öne eğilmiş, kadınla göz teması kurarak dinleyen erkek, seven erkektir. Aşık erkek, konuşmanın belli yerlerinde başıyla kadını onaylayarak onu konuşmaya teşvik eder. Bazen kısa sorular sorarak kadının konuşmasına devam etmesini sağlar. Dinler gibi görünmez, kadını gerçekten dinler. Çünkü kadının anlattığı her olayda sevgilisinden bir parça bulmaya çalışır.

bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 5

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 9

Eli ayağı birbirine dolaştıysa seviyor demektir

Aşık erkek, sevdiği kadının yanında sakarlaşır. Eli ayağı birbirine dolaşır. Bu tarz davranışın kadınlara özgü olduğu varsayılsa da aslında sevdiğinin yanında geçici süreliğine yeteneklerini yitirmek erkeklere özgüdür.

Aşık erkekler, sevdikleri kadının yanında dikkatlerini bir türlü toplayamazlar. Mesela planlama gerektiren bir şey ellerinden gelmez. Eğer aşık erkek, sevdiği kadınla birlikteyse 4 kişilik bir piknik organizasyonunu dahi yapamayacak duruma düşer.

Neyse ki bu durum geçicidir. Aşık erkekler kısa sürede bu hallerinden kurtulurlar. Sonraki aşamada ise seven erkek; daha enerjik, daha üretken ve daha cesur bir tip olarak öne çıkmaktadır.

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 10

Konuşma tarzı değiştiyse…

Erkeklerin konuşma tarzları son derece savruk ve özensizdir. Bazen anlattıkları bir olayın ne başı bellidir ne de sonu. Üstelik çok kötü bir telaffuzları vardır. Çoğu zaman anlattıkları meseleler ya da fıkralar konuşulan konuyla doğrudan alakalı değildir. Yani erkekler güzel konuşma konusunda tam olarak “özürlü”dürler.

Eğer erkeğin ses tonunda değişim olmuşsa, kelimelerin doğru söylenişini önemsiyorsa ve konuşma tarzında bir düzen seziliyorsa biliniz ki erkek sevdiği kadına konuşması üzerinden mesajlar vermeye çalışıyordur.

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 11
Roma’yı da yakarım, burayı da…

Erkekler, sevdikleri kadınların yanında daha çok “erkekleşirler” yani daha cesur davranırlar. Kimi zaman bu cesaret gösterisinin lüzumu bile yoktur. Ama erkek korumacı rolünün de ötesine geçerek kadına “güç ve cesaret gösterisi” yapmaktadır.

Son zamanlarda erkek, daha muhalif bir kişiliğe bütünmüşse, her şeye itiraz ediyorsa ve “hakkımızı çiğnetmem” gibi kahramanlık kokan cümleleri daha sık sarf ediyorsa çevresinde güzel bir kadının gözüne iyi görünmek istediğini en güçlü seçenek olarak bir kenara not edin.

Bir erkeğin seni sevdiğini nasıl anlarsın 12

 

Başka kızlara karşı daha rahat ve daha pozitif

Aşık erkek bütün dikkatini bir kadına yönelttiği için diğer kadınlarla sosyal ilişkileri çok daha düzgün yürümeye başlar. Çünkü arada artık “cinsiyetçi bakış” yoktur. Kadınlar, kendilerine sadece kadın gözü ile değil de arkadaş gözü ile bakan bu tarz erkeklerle daha samimi arkadaşlıklar kurarlar.

Eğer bir erkeğin etrafındaki kadınlar onu daha çok sevmeye ve onu yakın bir dost gibi algılamaya başlamışlarsa erkek birisine deliler gibi aşık olmuş demektir.

Peki, kadın erkeğin kendisine “sevgili” diğer kızlara ise “arkadaş” gözü ile baktığını nasıl anlayacaktır? Cevap “erkeğin daha tedirgin ve daha hassas tutumu”ndan başka bir şey değildir. Çünkü erkek, sevdiği kadını hayatının tümünün sahibi olarak gördüğü için bir çay sohbetinde ya da bir seyahatte kadına karşı nasıl davranacağını bilemez.

Yani “yüceltilmiş sevgili” günlük hayatın sıradan aktiviteleri içinde kolayca bir yere yerleştirilemez. İşte erkeğin bu “diken üstündeki hali” sevdiğinin en büyük işaretidir.

Önemli bir tavsiye

Erkekleri aşık etmek, erkekleri tahrik etme, erkeklerin beden dili, erkekleri tavlama sanatı, erkeklerin zevk noktaları, erkeklerin hoşlanma belirtileri gibi onlarca konuda size çok detaylı bilgiler verecek olan Erkeklerin Prensesi ve eki durumundaki Yatağın Prensesi kitaplarını okumanızı öneriyor kalın sağlıcakla diyoruz.

Kitaba ulaşmak için tıklayınız

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Bu yazıyı okumadan sabır duası yapmayın!

 

erkekleri anlamak üzerine 3 araştırmacıdan ilginç yorumlar